Borgere ønsker lettere adgang for kørestole til slotsruinen

Handicapadgang ønskes

Artiklens øverste billede
Kalø Slotsruin ligger i skøn natur, men desværre er det vanskeligt for dårligt gående og kørestolsbrugere at komme derud.

Torsten Klein Mikkelsen, Hornslet, og hans kone Bigger, som er er kørestolsbruger, var forleden ude og besøge Kalø Slotsruin sammen med familien. Det blev en lidt blandet oplevelse, for det viste sig vanskeligt at komme frem for kørestolsbrugere.

"Vi kunne køre i græsset og i de spor, som bilerne havde brugt, men flere steder hvor disse spor krydser brostenene, går det galt. Ligeledes hvor der kun er løst strandsand."

Torsten Klein kunne forslå en vej, enten på den ene eller anden side, som følger brostenene, måske med en afstand, kun belagt med kørefast stabilt grus.

"Den vil kræve lidt vedligeholdelse efter vinteren, men give alle lige adgang, også de handicappede, som krævet af FN's Handicapkonvention."

Parret har nu sendt et forslag til Naturstyrelsen, som bestyrer statens arealer, herunder Kalø Slotsruin. Heri foreslår de, at der anlægges et spor over de vanskeligste 400 meter til traktor/biler, som også vil kunne bruges af kørestole og barne- og klapvogne.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.