To Auning-virksomheder har fået miljøcertifikat

Artiklens øverste billede
Auning Kart Park har netop fået kommunens miljøcertifikat. Nu er der styr på blandt andet støj og håndtering af brændstof og affald.

Når gæsterne gasser op for en gokart i Auning Kart Park, er der tænkt på naboerne på forhånd. Virksomheden har udviklet et system til at styre aktiviteterne, så støjen altid overholder lovens krav. Der er også nedskrevne planer for, hvor og hvordan de mange forskellige medarbejdere for eksempel skal fylde benzin på maskinerne, og hvordan de kommer af med affaldet.
Auning Kart Park har nu fået tildelt Norddjurs Kommunes grønne miljøcertifikat, GMC.

Simpelt og let at forstå

Foruden Auning Kart Park har som nævnt Nørgaard Teknik og Grenaa & Anholt Vandforsyning netop modtaget certifikatet og kan nu slutte sig til det gode selskab på i alt 21 virksomheder i Norddjurs Kommune, der har gjort sig fortjent til det.
Ole Nørgaard ejer Nørgaard Teknik og er samtidig bestyrelsesmedlem i Auning Kart Park.
"Kommunen har gjort det på en god måde. Drejebogen er godt forberedt, og det har været til at forstå. Det har ikke været kedeligt, og det er vigtigt for sådan nogle som os med udpræget praktisk intelligens", smiler han.
Virksomheder i ordningen forbedrer tit deres miljø langt mere, end loven kræver. De sparer på energi, vand og vareforbrug, og de reducerer mængderne af dyrt affald. Der er simpelthen kontante fordele, og det er vigtigt, mener Ole Nørgaard.
"Der skal være økonomi i det, og det er der. Vi har fået en anden holdning i virksomheden, og der er kommet system i tingene. Vi får gennemført de gode ideer, og vi er mere effektive og får sorteret affaldet og ryddet op".

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.