Foreninger i Syddjurs Kommune er tavse om alkohol

Kun en enkelt forening i Syddjurs Kommune har fulgt Folkeoplysningsudvalgets opfordring til at fremsende foreningens alkoholpolitik.

Artiklens øverste billede

SSP-området i Syddjurs Kommune har udtrykt bekymring for de unges alkoholdforbrug ved halballer og andre lignende arrangementer.
Som de eneste har FDF-spejderne i Mørke fulgt en opfordring i foråret fra Folkeoplysningsudvalget til alle kommunens foreninger om at udarbejde og indsende en alkoholpolitik.

Opfordring

SSP-områdets bekymring om de unges alkoholforbrug fik dem til at rette henvendelse til Folkeoplysningsudvalget med en opfordring til at igangsætte en proces hos kommunens foreninger, hvor den enkelte forening udarbejder en alkoholpolitik eller revurdere deres alkoholpolitik.
Folkeoplysningsudvalget besluttede at følge opfordringen og henstillede i foråret til foreningerne, at de udarbejder en alkoholpolitik eller at den eksisterende politik revurderes med særlig fokus på 16-års reglen og den praktiske håndtering af reglen.
Man bad samtidig foreningerne om at få tilsendt deres alkoholpolitik.
Desuden blev der 24. marts afholdt et møde mellem foreningerne, SSP og Østjyllands Politi om alkohol og frivilligt foreningsarbejde.

Skriver igen

Teamleder ved Syddjurs Kommune, Birgitte Bach Thomsen, siger, at man nu vil skrive til foreningerne igen.
"Jeg tror, at en del af foreningerne har en beskrevet alkoholpolitik, og at de bare har glemt at sende den til os."

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.