Kommunen sløjfer problematisk parkering i Nimtofte

Det skal være slut med smadrede biler, og busser der ikke kan nå sit stoppested.

Artiklens øverste billede
Borger i Nimtofte Alexander von Rossen Helleskov måtte torsdag morgen konstatere, at Arrivas bus endnu engang havde været i karambolage med hans bil. Denne gang så voldsomt, at bilen ikke kunne køre til værkstedet. Nu vil Arriva ikke længere betjene busstoppestedet, hvis der holder biler i p-båsene, og Syddjurs Kommune drager også konsekvensen og fjerner parkeringsbåsene. Privatfoto.

Syddjurs Kommune gør nu klar til at fjerne en stribe parkeringspladser i Nimtofte, som volder både borgere og rutebiler gevaldige problemer.

Det sker, efter Adresseavisen i sidste uge fortalte, hvordan Arrivas busser på rute 214 gentagne gange har smadret og skrammet personbiler, der har været parkeret i de afmærkede parkeringsbåse, som også findes i buslommen.

Det er Syddjurs Kommune, der har lavet p-båsene, og Arriva meddelte efterfølgende både kommunen og Midttrafik, at de ikke længere vil betjene stoppestedet, hvis der holder biler parkeret. 

P-båse var borgerønske

Det gør der formentlig heller ikke meget længere. Nu har kommunen således besluttet at fjerne båsene hurtigst muligt. 

I dag, tirsdag 7. februar, vil Syddjurs Kommune opsætte skilte med ’parkering forbudt’, og i løbet af denne uge fjernes afstribningerne, og der males gule striber langs kantstenene, oplyser Syddjurs Kommune. 

Når det ender med at give problemer andetsteds, så er vi nødt til at fjerne dem igen

David Jarkilde, Mobilitet i Syddjurs Kommune om fjernelse af p-båse

Det var dermed ikke længe, parkeringsbåsene fik lov at eksistere, siden de blev etableret i sommeren 2022. Som situationen er nu, kan det dog ikke være anderledes, fortæller David Jarkilde fra afdelingen Mobilitet i Syddjurs Kommune.

»Parkeringsbåsene blev i første gang lavet, fordi der var et udtalt ønske fra de lokale borgere om flere parkeringspladser i Nimtofte, men når det ender med at give problemer andetsteds, så er vi nødt til at fjerne dem igen,« siger David Jarkilde.

Talte forbi hinanden

At parkeringspladserne er endt med at give de store problemer med påkørsler kommet som lidt af en overraskelse for Syddjurs Kommune. 

Ifølge kommunen var opdraget til at etablere parkeringsbåsene således, at busstoppestedet primært blev benyttet af korte busser. Det har dog ikke været tilfældet, hvilket har været en af årsagerne til, at busser og personbiler er kommet i karambolage, forklarer David Jarkilde, som understreger, at han ikke er dybt inde i forhistorien, idet han ikke var involveret i beslutningen om at etablere båsene.

»I første omgang skulle der kun have været én bås i hver side af vejen, men det endte altså med, at man lavede to i hver side for at imødekomme et stort borgerønske. Jeg tror ikke, man havde lavet dem, hvis man vidste, at der også skulle lange busser ind i buslommen, så det kan tyde på, at man har talt lidt forbi hinanden,« konstaterer David Jarkilde. 

Hov, det her indhold benytter cookies

På denne plads ville vi rigtig gerne have vist dig indholdet, men det kan vi desværre ikke, da du har fravalgt cookies. Vil du se indholdet skal du acceptere Marketing og Statistik, det gør du her: opdater dit samtykke.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.