Tidens vine er spanske, sydafrikanske og franske

De sydafrikanske vine er ofte med blandede druesorter, de spanske vine er spændende for tiden, og de franske klassikere dør aldrig. Og så er gin blevet en utrolig populær spiritus

Artiklens øverste billede
Ginen fra Nyborg Destillery er en af de danske økologiske gin på markedet. Økologi bliver mere og mere efterspurgt også inden for vin og spiritus. Generelt er folk mere bevdste om, hvad de putter i munden, lyder det fra Mogens Lorentsen.

EBELTOFT Mogens Lorentsen står både for at importere og sælge vine i Lorentsens Vinforsyning. Det stiller ham i en meget unik position, hvor han er helt tæt på leverandørerne og samtidig får inputs fra kunderne.

Han giver it bud på de vine, der er bedst at nyde for tiden. For vinmoden er som kjolemoden, sammenligner han. Nogle år skal den være kort, andre lang, men den skal altid være pæn – og vinen god.

Spanske

"De spanske vine er værd at fremhæve, fordi de er meget spændende. Er er så mange gode både røde og hvide vine," iger Mogens Lorentsens.

En af grundene til, at spansk vin kæler om flere og flere af danskernes smagsløg, er, at vi er blevet så glade for at spise tapas, og der passer de naturligvis godt til.

Faktisk er vi i det hele taget begyndt at spise lettere og lettere, og salget af hvidvin går derfor støt op ad.

Sydafrikanske

"De langt mest spændende oversøiske vine kommer fra Sydafrika. De australske er for intetsigende, og chilenske vine ser vi heller ikke i supermarkederne på samme måde mere.," fortæller Mogens Lorentsens.

I Sydafrika er der et køligt klima om natten, hvilket gør, at druen får hvile og mere smag sætter sig. Derfor er de sydafrikanske vine også et godt bud på, hvor man kan finde gode vine, der også er til at komme til for penge.

"De blander også druerne som gør vinen meget kompleks."

Franske

Vil man op og give lid flere penge for en udsøgt vin, er de franske klassikere også netop klassikere af en grund. Det er Bourgogne og Bourdeaux-vinene, som Mogens Lorentsen sælger flest af over nettet til København.

"Det er her, hvor vi kan komme op og snakke om rigtig mange penge," siger han og udpeger en vin til 1495 kroner flasken.

Med vine i den prisklasse svinger salget meget i forhold til samfundsøkonomien.

"Det går også godt for tiden, og når det gør det, så er vi de første, der kan mærke det."

Det er franske, spanske og sydafrikanske vine som er værd at kigge efter i vinhandlen lige for tiden.

Skal man have noget lidt stærkere efter maden, er det gin, som er det helt store for tiden.

"Gin har taget over efter rom. Her er der også flere danske destillerier på markdet," fortæller Mogens Lorentsen.

Vinrejser

Og så er der vinen som del af en oplevelse.

"Vinrejser - det er virkelig livsstilen nu. Men skal ud og have nogle unikke oplevelser."

Lorentsens Vinforsyning har for 36. år i træk haft udsolgt til den populære vinrejse til Alsace og Bourgogne i Frankrig.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.