Samsignal sænker prisen på bredbånd

Sikkerheden for et sikkert signal er øget med reserveledning mellemn Aarhus og Grenaa

Artiklens øverste billede
Samsignal får tv og bredbånd leveret af Stofa.

GRENAA Fra 1. oktober falder prisen på to særligt udvalgte bredbåndshastigheder for medlemmer af antenneforeningen Samsignal i Grenaa.

Med det prisfald har foreningen valgt at gå den modsatte vej i en tid, hvor andre af landets største bredbåndsudbydere netop har valgt at sætte prisen op på deres laveste hastigheder.

Anders Lisvad, Formand i Samsignal, forklarer, at foreningen har brugt en del af sommeren på at rydde op i deres produkter og optimere udvalget, så det passer til de krav, medlemmerne har til deres tv og internet. Og det arbejde skal komme medlemmerne til gode.

"Vi har altid haft mange forskellige bredbåndshastigheder på hylderne, men en grundig gennemgang har vist, at vi kan samle flere af vores hastigheder, så medlemmerne får nogle bedre produkter. Det har vi valgt at gøre, og fremover tilbyder vi 10 Mbit for 99 kroner om måneden og 30 Mbit for 199 kroner om måneden foruden vores andre tre bredbåndshastigheder," siger Anders Lisvad.

De nye priser svarer til et prisfald på 50 og 10 kroner om måneden.

Prisen er ikke alt, når det handler om bredbånd. For en billig bredbåndsforbindelse, der falder ud og hakker, er sjældent pengene værd. Derfor leverer Samsignal udelukkende bredbånd via foreningens eget kabelanlæg. Kabelanlægget er også lavet sådan, at der ikke opstår signalproblemer i perioder med spidsbelastninger.

"Vores anlæg leverer bredbånd på en kombination af fibernet og coax-kabler. Det lyder måske teknisk, men det betyder, at signalet ikke forringes, når nettet bliver ekstra belastet om eftermiddagen, aftenen og i weekenderne, hvor mange er online," siger Anders Lisvad.

Kabelbrud i 2015

I 2015 var der kabelbrud på den fiber, der leverer signalet til Grenaa, og der var således ingen tv og bredbånd i flere timer. For at sikre at det ikke sker igen, blev der i 2016 etableret redundans.

Anders Lisvad forklarer: "Signalet leveres via fiber fra Aarhus til hovedstationen i Grenaa. For at sikre en optimal driftssikkerhed har vi fået etableret redundans. Det betyder, at vi har fået en reservelinje fra Aarhus til Grenaa og rives kablet over, bliver signalet på et splitsekund sendt over på vores reservelinje. Vores medlemmer vil forblive online og vil ikke bemærke, at hovedlinjen er ude af drift."

Ud over de nye priser udvider Samsignal netop nu deres kabelnet, så det fremover omfatter Ålsø by, hvor de i alt 90 husstande kan se frem til lave priser og en stabil bredbåndsforbindelse.

Samsignal har over 6.000 husstande som medlemmer og samlet er der mere end 14.000 beboere i Trustrup, Åstrup, Hammelev og Grenaa, der får signal via Samsignals kabelanlæg

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.