Socialdemokratiet siger velfærd først Djursland

Artiklens øverste billede
Foto: Steen Brogaard

DEBAT "I disse dage er der meget debat om udligning. Den socialdemokratiske regering har fremlagt et udspil til en ny udligningsordning, som sender penge fra de mest velstillede til de mest udsatte kommuner. Det er en bunden opgave, for i dag afgør dit postnummer, hvilken velfærd du kan forvente. Det er selvsagt uholdbart, for vi vil også gerne have gode muligheder og bedre veldfærd, selvom vi ikke lige bor i en stor by.

Men udligningsreformen står ikke alene, når det handler om at sikre velfærd i hele landet. Udspillet skal ses i et større billede, hvor vi med politiske aftaler i høj grad har sat velfærden først. Med finansloven og kommuneaftalen har vi nemlig sikret penge til minimumsnormeringer, et løft af folkeskolen og et velfærdsløft. Det kan mærkes ude i de enkelte institutioner.

Samlet betyder aftalerne, at kommunernes økonomi løftes med 4,1 mia. kr. i 2025. Det kommer også os på Djursland til gavn. Ikke alene står både Norddjurs og Syddjurs til at modtage penge på udligningen. Men nye tal fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd tydeliggør, hvor meget de to kommuner også får gavn af velfærdsløftet. Når alle tiltag er fuldt indfaset, modtager Norddjurs 23,9 mio. kr., mens Syddjurs modtager 29,2 mio. kr. Det kan mærkes i den enkelte vuggestue, skole og plejehjem.

Vi sagde før valget, at vi ville sætte velfærden først. Og det glæder mig utroligt meget at vi er godt i gang."

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.