Fomodet drabssag har rystet Djursland
Fire er fængslede, fem er sigtet og en formodet sjette gerningsmand er på fri fod i sagen om Frank Dan Nørgaard Jørgensen, hvis lig blev fundet en uge efter, han forsvandt.
Hvad der startede forrige weekend som en forsvindingssag, udviklede sig hurtigt i løbet af sidste uge til en mulig drabssag, og det formodede drab på 40-årige Frank Dan Nørgaard Jørgensen har rystet Djursland og Østjylland i den forgangne uge.
I skrivende stund er fire personer varetægtsfængslede alle sigtet for manddrab eller forsøg på manddrab samt usømmelig omgang med lig i forbindelse med bortskaffelsen af Frank Nørgaard efter hans forsvinden torsdag den 14. juli.
Ifølge specialanklager Jesper Rubow fra Østjyllands Politi er de fængslede sigtede for det formodede drab på Frank Dan Nørgaard Jørgensen, der sandsynligvis har fundet sted på en landejendom i Nimtofte i Syddjurs Kommune.
Drabet er formentlig sket ved kvælning ifølge sigtelserne, har specialanklageren meddelt Lokalavisen.
Fra forsvinden til mulig drabssag
Lørdag 16. juli udsendte Østjyllands Politi en efterlysning på Frank Dan Nørgaard Jørgensen, der sidst var set torsdagen forinden. To dage senere slog politiet ved en koordineret aktion til mod en adresse i Nimtofte, hvor de anholdte fire personer - et ægtepar, hvor manden og kvinden begge er 39 år, en 25-årig mand samt en 23-årig kvinde.
Tirsdag blev de fire fremstillet i grundlovsforhør - sigtet for manddrab for ved usømmelig omgang med lig at have bortskaffet Frank Dan Nørgaard Jørgensens lig samt ildspåsættelse, da politiet et par dage forinden fandt den savnede persons varebil udbrændt på Gl. Fjellerupvej nær Vivild i Norddjurs Kommune.
Alle på nær den 23-årige kvinde blev varetægtsfængslet i fire uger - kvinden er fortsat sigtet i sagen, har Østjyllands Politi oplyst til Lokalavisen i sidste uge. Ingen af de fængslede kærede varetægtsfængslingen.
Torsdag eftermiddag og aften 21. juli afspærrede Østjyllands Politi et større område i Blicher Plantage nær Gassum, nord for Randers, og efterfølgende kom det frem, at politiet dér fandt liget af den 40-årige Frank Dan Nørgaard Jørgensen - en uge efter, at han sidst var blevet set.
Samme dag anholdte Østjyllands Politi en 37-årig mand, som de dagen efter, fredag, fremstillede i et grundlovsforhør for lukkede døre. Ifølge Ekstra Bladet er den 37-årige - udover sigtelser for manddrab eller medvirken manddrab - også sigtet for at have deltaget i bortskaffelse af liget af Frank Jørgensen. Angiveligt efter aftale og mod forudgående betaling fra nogle af de øvrige sigtede, skriver avisen.
Østjyllands Politi har oplyst, at den 37-årige mand ikke kærede kendelsen om varetægtsfængslingen.
Ifølge TV 2 Østjylland blev en 23-årig mand også anholdt i torsdags, men han blev dog løsladt efter et forhør.
Politiet mistænker, at der er en sjette person involveret i det formodede drab på Frank Dan Nørgaard Jørgensen, men den sjette formodede gerningsperson er i skrivende stund fortsat på fri fod.
Der er i skrivende stund ingen forlydener om, hvor Østjyllands Politi er i efterforskningen af og jagten på den sjette formodede gerningsmand.
Afdøde i forhold med sigtet
Ekstra Bladet har også talt med Frank Dan Nørgaard Jørgensens kæreste Rikke, der fortæller til avisen, at den 39-årige fængslede kvinde havde et kortvarigt forhold til Frank Dan Nørgaard. Et forhold, der begyndte i starten af året og varede et par måneder frem.
Frank Dan Nørgaard troede ifølge kæresten, at den 39-årige kvinde var skilt fra sin mand, men da han fandt ud af, at parret blot var separeret, brød han forholdet med kvinden.
»Det gad han ikke være en del af,« forklarer Rikke til Ekstra Bladet, der har været kæreste med Frank Dan Nørgaard i et par måneder, skriver avisen.
Den sigtede kvinde har for nyligt delt på sociale medier, at hun venter barn og har ifølge avisen angiveligt opgivet Frank Dan Nørgaard som faderen, hvilket han har afvist. Det står endnu uklart om relationen mellem den sigtede kvinde og Frank Dan Nørgaard kan være en del af motivet bag det formodede drab.