Christoffer Pedersen: »Jeg kan slå Michael Stegger Jensen«

Der er lagt op til en sikker kåring af Christoffer Pedersen som Claus Wistofts arvtager, når Venstre 27. februar holder kombineret generalforsamling og opstillingsmøde.

Artiklens øverste billede
Christoffer Pedersen er blevet 11 år ældre, siden dette billede blev taget af Adresseavisens udsendte i 2013, da Venstres kommende borgmesterkandidat første gang lod høre fra sig i lokalpolitik. Foto: Lars Norman Thomsen

Lige siden Venstres store rorgænger i Syddjurs fra kommunalvalget i 2009 og til nu, Claus Wistoft, umiddelbart efter valget i 2021 fortalte, at han gik i gang med sin sidste byrådsperiode, har tre afløsere stået klar i kulissen, byrådsmedlemmerne Jørgen Ivar Mikkelsen, Riber Hog Anthonsen og Christoffer Pedersen.

Der bliver imidlertid ikke, overraskende nok, noget kampvalg, når Venstre 27. februar sammenkalder medlemmerne til kombineret generalforsamling og opstillingsmøde.

Jørgen Ivar Mikkelsen og Riber Hog Anthonsen, begge næsten midtvejs i 50’erne, har besluttet, at de gerne vil fortsætte i lokalpolitik, men ikke som Venstres borgmesterkandidat.

»Jeg er ikke kandidat,« fastslår Riber Hog Anthonsen.

»Jeg tror simpelthen ikke, at jeg er karrierepolitiker, hvis man kan kalde det sådan. Den tid, det vil kræve at være borgmesterkandidat, vil jeg ikke bruge på det, selvom lokalpolitik bestemt er rasende interessant. Sådan er jeg bare skruet sammen efter at have overvejet det nøje og også vendt det med min familie.«

Folkelige Riber Hog Anthonsen er aktiv landmand ligesom den politiske hardhitter Jørgen Ivar Mikkelsen, som også har besluttet sig for at melde pas, selvom han sikkert er den af tre, som er mindst imponeret af den siddende borgmester.

»Det har krævet mange overvejelser og alle mulige spekulationer, og det har så gjort, at jeg har besluttet mig for ikke at være kandidat,« siger Jørgen Ivar Mikkelsen.

Yngestemanden klar

I stedet er banen kridtet op til akademikeren Christoffer Pedersen, 41, nuværende formand for Sundheds- og ældreudvalget. Han er klar på opgaven og indstillet på at levere det, der skal til.

»Jeg føler, at jeg er klar efter nu fem år i Byrådet, hvor jeg har prøvet forskellige udvalg, bl.a. Økonomiudvalget og Familie- og Institutionsudvalget i sidste periode, og nu er jeg så udvalgsformand,« siger Christoffer Pedersen, som første gang opstillede i 2013, hvor han var et beskedent mulehår fra at blive valgt.

Siden har uddannelseslederen for HHX i Grenaa med bopæl i 8410 Rønde og far til tre - og for nuværende konstitueret rektor for Viden Djurs - ikke set sig tilbage.

Jeg vil aldrig nå de personlige stemmetal, som Claus Wistoft har fået

Kan slå Stegger

Christoffer Pedersen, der har taget politikeruddannelsen som cand. scient. pol. fra Aarhus Universitet, kender opgaven. Det handler om MAGTEN.

Han skal bruge de kommende små tre år til næste valg på at gøre sig klar til at vinde borgmesterposten tilbage til Venstre, som partiet og Claus Wistoft havde i perioden 2014-2017.

- Helle Thorning Schmidt udtalte skråsikkert, da hun var blevet valgt til formand for Socialdemokratiet, at hun kunne slå Anders Fogh? Det havde hun ikke held med. Tør du på samme måde sige, at du kan slå Michael Stegger Jensen?

»Ja, det gør jeg velvidende, at det ikke bliver nemt. Jeg tror naturligvis på det, men kan ikke gøre det alene. Det kommer til at kræve en kollektiv indsats af alle i Venstre og et forhåbentligt stærkt hold til valget i 2025, som kan være med til at sikre det nødvendige antal mandater. Jeg vil aldrig nå de høje, personlige stemmetal, som Claus Wistoft har fået, så derfor kræver det en fælles vilje og et stærkt hold at vinde næste valg.«

- Nu har I et år inde i denne byrådsperiode selvfølgelig ikke lagt en strategi, men kan vælgerne forvente et mere markant Venstre i byrådssalen og udvalgene resten af perioden end det hidtil har været tilfældet?

«Vores rolle som konstruktiv opposition til det flertal, der er i byrådet, tror jeg, du vil se blive skærpet, men Venstre har altid været et løsningernes parti, så den linje fortsætter vi. Men stærkere markeringer, jo.«

Ændret opstilling

Både Jørgen Ivar Mikkelsen og Riber Hog Anthonsen støtter Christoffer Pedersens kandidatur, og trioen har da også sammen endevendt tingene nøje, før de alle tre meldte ud, hvor de stod.

»Både byrådsgruppen og Venstres bestyrelse støtter mit kandidatur, og det jeg meget taknemmelig for,« siger Claus Wistofts afløser,

Når han er valgt på Venstres opstillingsmøde 27. februar, er det planen, at han overtager Claus Wistofts gruppeformandspost.

Hvad der yderligere kommer til at ske, er Venstre meget tavse om.

Realistisk bedømt overtager Christoffer Pedersen Wistofts plads i Økonomiudvalget og får sæde her sammen med Riber Hog Anthonsen.

Til gengæld slipper borgmesterkandidaten så sin plads som udvalgsformand, selvom han grinende påpeger, at Ole Bollesen jo forblev på samme post efter, at han i 2016 var blevet valgt som Socialdemokratiets borgmesterkandidat.

»Jeg har også fået fortalt, at Jesper Mathiesen ikke kunne få en ønsket plads i Økonomiudvalget, da han før valget i 2013 blev valgt til Socialdemokratiets borgmesterkandidat, fordi byrådsgruppen ikke støttede ham.«

»Vi har i gruppen selvfølgelig en plan for, hvad der skal ske, men først skal Venstres medlemmer beslutte, om jeg overhovedet skal være partiets borgmesterkandidat.«

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.