Nu har partierne skrevet under på ny aftale for den kommende kommunalbestyrelse

Artiklens øverste billede
Tirsdag skrev gruppeformændene for den kommende kommunalbestyrelses partier under på konstitueringsaftalen.

Der var ingen pludselige overraskelser, da gruppeformændene for partierne i den kommende kommunalbestyrelse tirsdag mødtes for at underskrive den nye konstitueringsaftale.

Samtlige partier bakker således fortsat op om aftalen, der gør Kasper Bjerregaard (V) til ny borgmester, mens Benny Hammer (K) fortsætter som viceborgmester.

Som vi tidligere har beskrevet er der dermed også styr på formandsposterne i de politiske udvalg i den kommende valgperiode.

Herunder kan du se, hvordan samtlige udvalg ser ud de næste fire år. Formændene bliver formelt godkendt på første møde i de enkelte udvalg i 2022.

Økonomiudvalget:

Formand: Kasper Bjerregard (V)

Næstformand: Benny Hammer (K)

Lars Møller (S)

Jens Meilvang (LA)

Kasper Vindbjerg (SF)

Jens Kannegaard Lundager (NB)

Ulf Harbo (EL)

Diana Therese Mikkelsen (DF)

Tom Bytoft (S)

Erhvervsudvalget:

Formand: Niels Ole Birk (V)

Næstformand: Bente Hedegaard (S)

Benny Hammer (K)

Diana Therese Mikkelsen (DF)

Fritz Birk Sørensen (S)

Arbejdsmarkedsudvalget:

Formand: Karoline Bergkvist Søgaard (S)

Næstformand: Diana Therese Mikkelsen (DF)

Jens Kannegaard Lundager (NB)

Martin Raghner (K)

Ulf Harbo (EL)

Børne- og Ungdomsudvalget:

Formand: Aleksander Myrhøj (SF)

Næstformand: Jens Kannegaard Lundager (NB)

Stinne Thorsen Kvorning (LA)

Martin Raghner (K)

Morten Heidemann (V)

Anette Liebe (S)

Bente Hedegaard (S)

Kultur- og Fritidsudvalget:

Formand: Allan Gjersbøl Jørgensen (S)

Næstformand: Sebastian Rohde-Møller Grauert (LA)

Niels Skov Pedersen (K)

Benno Blæsild (V)

Fritz Birk Sørensen (S)

Miljø- og Teknikudvalget:

Formand: Jens Meilvang (LA)

Næstformand: Niels Basballe (S)

Niels Skov Pedersen (K)

Niels Ole Birk (V)

Aleksander Myrhøj (SF)

Voksen- og Plejeudvalget:

Formand: Mads Jensen (K)

Næstformand: Jytte Schmidt (SF)

Jens Kannegaard Lundager (NB)

Rikke Albæk Jørgensen (V)

Diana Therese Mikkelsen (DF)

Karoline Bergkvist Søgaard (S)

Tom Bytoft (S)

Læs også

Annoncørbetalt indhold

Del artiklen