Her er alle stemmetallene

Sådan blev der stemt til kommunalvalget i Norddjurs Kommune.

Artiklens øverste billede
Straks efter klokken 20 gik optællingen af stemmerne i gang - her i Pavillonen i Grenaa. Foto: Søren Andersen

Socialdemokratiet

Jan Petersen, Sangstrup 1.619, Lars Møller, Grenaa, 395, Allan Gjersbøl Jørgensen, Grenaa 397, Bente Hedegaard, Auning 326, Karoline Bergkvist Søgaard, Rimsø 254, Anette Ruby Liebe, Grenaa 284, Fritz Birk Sørensen, Allingåbro 277, Anders Stenumgaard Lind, Grenaa 177, Niels Basballe, Grenaa 281, Hans Fisker Jensen, Bønnerup 179, Tom Bytoft, Auning 331, Carsten Hering Nielsen, Trustrup 108, Lars Pedersen, Udbyhøj 217, Carl-Eric Würtz Pallesen, Grenaa 107, Carsten Pleman, Holbæk 19, Jacob Gosvig Haaber, Stenvad 67, Heidi Hass Madsen, Glatved 159.

Stemmer i alt: 6.240 (-2.409)

Radikale Venstre

Ole Svit, Glesborg 264, Else Brask, Grenaa 29, Jørn Juul Sørensen, Grenaa 32, Malene Kristiansen, Grenaa 36, Allan Andersen, Grenaa 23, Jacob Hørlyk, Grenaa 37.

Stemmer i alt: 528 (+297)

Det Konservative Folkeparti

Benny Hammer, Bønnerup 1.386, Mads Jensen, Grenaa 232, Grethe Hansen, Bønnerup 188, Mads Bjerregaard, Auning 40, Martin Raghner, Grenaa 241, Sarah Reenberg, Auning 22, Niels Skov Pedersen, Ørum 208, Alice Holst Brask, Grenaa 30, Ole Olesen, Grenaa 7, Søren Peter Hansen, Glesborg 42.

Stemmer i alt: 2766 (+1380)

Nye Borgerlige

Jens Kannegaard Lundager, Veggerslev 460, Martin Hansen, Ørsted 116, Peter Husum, Grenaa 150.

Stemmer i alt: 1034 (+1034)

SF - Socialistisk Folkeparti

Aleksander Myrhøj, Fjellerup 762, Jytte Schmidt, Vivild 294, Kasper Vindbjerg, Grenaa 218, Morten W. B. Pedersen, Voer 21, Birgitte Dahl Jeppesen, Anholt 51, Jytte Dalgaard, Lyngby 42, Jytte Faurholt Jacobsen, Hemmed 29, Erik Knudsen, Grenaa 4.

Stemmer i alt: 1659 (+280)

Liberal Alliance

Jens Meilvang, Auning 1.485, Sebastian Grauert, Grenaa, 80, Stinne Thorsen Kvorning, Auning, 177, Nadja Grauert, Grenaa 7.

Stemmer i alt: 1829 (+397)

Frie Danske

René Paw Christensen, Fjellerup 12.

Stemmer i alt: 20 (+20)

Dansk Folkeparti

Diana Therese Mikkelsen, Grenaa 245, Steen Jensen, Grenaa 119, Pia Bjerregaard, Grenaa 140, Helle Ringberg, Veggerslev 68.

Stemmer i alt: 835 (-1271)

Venstre, Danmarks Liberale Parti

Kasper Bjerregaard, Lyngby 852, Cay Wulff Sørensen, Kristiansminde 227, Niels Ole Birk, Vivild 612, Lars Østergaard, Grenaa 205, Rikke Albæk Jørgensen, Glesborg 348, Lars Sørensen, Auning 201, Kate Barner, Grenaa 74, Benno Blæsild, Allingåbro 265, Morten Friis Heidemann, Ålsrode 291, Bettina Grønbjerg, Grenaa 98, Søren Holck, Grenaa 18, Kai Hansen, Grenaa 43, Ilka Daniel, Kristiansminde 63.

Stemmer i alt: 3880 (-314)

Enhedslisten

Ulf Harbo, Glesborg Kær 466, Marlene Gryesten, Ørsted 80, Marianne Abell, Grenaa 72, Simon Kroner, Gjerrild 6, Birgitte Poulsen, St. Sjørup 24, Laila Charlotte Jensen, Grenaa 110, Inky Remy, Karlby 9, Elsemarie Brøndum, Glesborg 5, Kis Bøggild Nielsen, Hemmed 1, Gitte Andersen, Anholt 28, Lise Brøndum, Bønnerup Strand 4, Georg Hansen, Grenaa 6, Lone Bording Jensen, Gjerrild 5.

Stemmer i alt: 1077 (-36)


Læs også

Annoncørbetalt indhold

Del artiklen