Her er bejlerne til de 27 pladser i kommunalbestyrelsen

78 håbefulde kandidater er klar til den næste måneds valgkamp.

Artiklens øverste billede

I sidste uge var der deadline for registrering af kandidater til kommunalvalget 16. november. 79 kandidater fordelt på 10 partier er således klar til at bejle til vælgerne den næste måneds tid.

De 79 kandidater er én færre end ved valget i 2017. Til gengæld er der denne gang 10 partier at tage stilling til, hvor der for fire år siden var ni partier.

Nye Borgerlige og Frie Danske er de nye partier på stemmesedlen.

Borgerlisten Norddjurs, som tidligere sad på borgmesterposten ved Torben Jensen, er ikke længere at finde på stemmesedlen. Borgerlisten Norddjurs røg ud af kommunalbestyrelsen ved valget i 2017.

A: Socialdemokratiet

  • Jan Petersen, Sangstrup
  • Lars Møller, Grenaa
  • Allan Gjersbøl Jørgensen, Grenaa
  • Bente Hedegaard, Auning
  • Karoline Bergkvist Søgaard, Rimsø
  • Anette Ruby Liebe, Grenaa
  • Fritz Birk Sørensen, Allingåbro
  • Anders Stenumgaard Lind, Grenaa
  • Niels Basballe, Grenaa
  • Hans Fisker Jensen, Bønnerup
  • Tom Bytoft, Auning
  • Carsten Hering Nielsen, Trustrup
  • Lars Pedersen, Udbyhøj
  • Carl-Eric Würtz Pallesen, Grenaa
  • Carsten Pleman, Holbæk
  • Jacob Gosvig Haaber, Stenvad
  • Heidi Hass Madsen, Glatved

B: Radikale Venstre

  • Ole Svit, Glesborg
  • Else Brask, Grenaa
  • Jørn Juul Sørensen, Grenaa
  • Malene Kristiansen, Grenaa
  • Allan Andersen, Grenaa
  • Jacob Hørlyk, Grenaa

C: Det Konservative Folkeparti

  • Benny Hammer, Glesborg
  • Mads Jensen, Grenaa
  • Grethe Hansen, Bønnerup
  • Mads Bjerregaard, Auning
  • Martin Raghner, Grenaa
  • Sarah Reenberg, Auning
  • Niels Skov Pedersen, Ørum Djurs
  • Ole Olesen, Grenaa
  • Søren Peter Hansen, Glesborg
  • Alice Holst Brask, Grenaa

D: Nye Borgerlige

  • Jens Kannegaard Lundager, Veggerslev
  • Martin Hansen, Ørsted
  • Peter Husum, Grenaa

F: SF - Socialistisk Folkeparti

  • Aleksander Myrhøj, Fjellerup
  • Jytte Schmidt, Vivild
  • Kasper Vindbjerg, Grenaa
  • Morten W. B. Pedersen, Voer
  • Birgitte Dahl Jeppesen, Anholt
  • Jytte Dalgaard, Lyngby
  • Jytte Faurholt Jacobsen, Hemmed
  • Erik Knudsen, Grenaa

I: Liberal Alliance

  • Jens Meilvang, Auning
  • Sebastian Grauert, Grenaa
  • Stinne Thorsen Kvorning, Auning
  • Nadja Grauert, Grenaa

J: Frie Danske

  • René Paw Christensen

O: Dansk Folkeparti

  • Diana Therese Mikkelsen, Grenaa
  • Steen Jensen, Grenaa
  • Pia Bjerregaard, Grenaa
  • Helle Ringberg, Veggerslev

V: Venstre, Danmarks Liberale Parti

  • Kasper Bjerregaard, Lyngby
  • Cay Wulff Sørensen, Kristiansminde
  • Niels Ole Birk, Vivild
  • Lars Østergaard, Grenaa
  • Rikke Albæk Jørgensen, Glesborg
  • Lars Sørensen, Auning
  • Kate Barner, Grenaa
  • Benno Blæsild, Allingåbro
  • Morten Friis Heidemann, Ålsrode
  • Bettina Grønbjerg, Grenaa
  • Søren Holck, Grenaa
  • Kai Hansen, Grenaa
  • Ilka Daniel, Kristiansminde

Ø: Enhedslisten - De Rød-Grønne

  • Ulf Harbo, Glesborg Kær
  • Marlene Gryesten, Ørsted
  • Marianne Abell, Grenaa
  • Simon Kroner, Gjerrild
  • Birgitte Poulsen, St. Sjørup
  • Laila Charlotte Jensen, Grenaa
  • Inky Remy, Karlby
  • Elsemarie Brøndum, Glesborg
  • Kis Bøggild Nielsen, Hemmed
  • Gitte Andersen, Anholt
  • Lise Brøndum, Bønnerup Strand
  • Georg Hansen, Grenaa
  • Lone Bording Jensen, Gjerrild

Læs også

Del artiklen