Penge til KFUM-Spejderne i Auning, YFC og Aarhus Faldskærmsclub i Stabrand

Tre foreninger på Djursland er blandt de 94 foreninger i 51 kommuner, der denne gang har fået bevilget tilskud fra Lokalforeningspuljen under Friluftsrådet. Der er uddelt sammenlagt 2,7 mio. kroner.

Artiklens øverste billede
Der er gode penge at hente i Lokalforeningspuljen til friluftsliv - også for foreninger på Djursland - som administreres af Friluftsrådet.

94 af friluftslivets lokale foreninger har fået tilskud fra Lokalforeningspuljen til friluftsliv, som administreres af Friluftsrådet. Det er blandt andet spejdergrupper, lystfiskerforeninger, roklubber og mange andre forskellige foreninger, der har aktiviteter i naturen, som har fået tilskud til at styrke foreningens arbejde med friluftsliv.

Tre af foreningerne har rod på Djursland:

Norddjurs:

KFUM-Spejderne i Auning: Tilskud til patruljetelt til spejderlejre. Bevilling 15.600 kroner.

Syddjurs:

Valfartsforeningen under YFC (Youth For Christ), der spiller frisbeegolf i den vilde natur: Tilskud til udstyr til discgolf samt borde-/bænkesæt. Bevilling: 38.000 kroner

Aarhus Faldskærmsclub, der har base i Stabrand på et areal nær Aarhus Lufthavn: Tilskud til faldskærmsrig til uddannelse og aktiviteter for elever. Tilskud: 35.000 kroner.

For at kunne søge puljen skal foreningen være tilknyttet en af de 85 organisationer, som er medlem af Friluftsrådet. Foreningerne kan søge om op til 40.000 kroner i støtte til udstyr, faciliteter eller andet, der kan styrke foreningens udvikling og aktiviteter inden for friluftsliv.

Gør en stor forskel

Lokalforeningspuljen uddeles en gang om året og blev efter politisk aftale oprettet i 2018. Siden har i alt 340 forskellige foreninger i 85 af landets kommuner fået tilskud fra Lokalforeningspuljen til friluftsliv.

I Friluftsrådet er man især glade for, at man med Lokalforeningspuljen kan hjælpe de frivillige ildsjæle i landets foreninger.

»Lokalforeningspuljen er en hjælpende hånd til friluftslivets foreninger og de ildsjæle, som brænder for at skabe gode muligheder for at komme ud i naturen. Vi er glade for, at vi har kunnet støtte så mange forskellige typer af friluftsaktiviteter, både de klassiske som spejderaktiviteter, ridning og jagt til nogle af de nyere aktiviteter som rollespil, krolf og discgolf. Der er noget for enhver smag,« siger Winni Grosbøll, direktør i Friluftsrådet.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.