Skoleåbning: Vi står mellem to onder

I denne uge vender 10.000 skolebørn på Djursland tilbage til klasselokalerne på trods af høje smittetal

Artiklens øverste billede
Skolechef Per Viggo Larsen, Syddjurs Kommune, bakker stærkt op om, at børnene starter i skolen igen 5. januar. Arkivfoto: Lars Norman Thomsen

Genåbningen af skolerne møder ikke den store modstand her på Djursland. Generelt er der tillid til myndighederne og en holdning til, at alternativet er værre.

»Vi står mellem to onder«, mener Aleksander Myrhøj, SF, som netop er blevet formand for børne- og ungdomsudvalget i Norddjurs Kommune. På den ene side er onlineundervisning ikke godt for ret mange ting, og slet ikke skolebørns trivsel eller læring. På den anden side er bekymringerne for, om retningslinjerne for skoledagene mon er tilstrækkelige for at undgå alt for høje smittetal.

»Vi skal passe på, at vi ikke gør os klogere end sundhedsmyndighederne og deres eksperter. Selv om jeg grundlæggende mener, at vi skal følge myndighedernes anvisninger, så er jeg selvfølgelig også lidt bekymret, både som far, som leder af en daginstitution og som politiker.«

Den 15. december blev landets elever sendt hjem fra skole på grund af høje smittetal i samfundet. Meldingen fra undervisningsminister Pernille Rosenkrantz Theil har lige siden været klar, nemlig at skolerne skulle åbne igen onsdag den 5. januar, så længe sundhedsmyndighederne finder det forsvarligt. Og det gør de. Forskellige restriktioner kommer til at gøre skoledagen lidt anderledes, og så opfordrer myndighederne til, at forældre dels lader deres børn vaccinere og dels tester dem, inden de sendes i skole.

»Begge dele er en effektiv og sikker måde at bryde smitte, så vi kan undgå nedlukninger i samfundet. Vi ser ikke noget bekymrende i forhold til vaccination af børn. Ellers havde vi ikke anbefalet det,« lød det fra Sundhedsstyrelsens direktør, Søren Brostrøm.

Vi er kørt i stilling

Skoleleder ved Thorsager Skole, Birgitte Kjærsgaard, synes umiddelbart, det er en god ide, at klasselokalerne igen fyldes af liv og undervisning:

»Det er bedst for børnene at komme i skole. Egentlig er det jo ikke så vigtigt, hvad jeg synes om myndighedernes beslutninger. Jeg har tillid til, at de ved, hvad de har med at gøre. Vi gør jo hver især det, vi er gode til. Og vi er kørt i stilling, klar til at modtage vores elever«.

I Grenaa er det lige netop den indstilling, Carsten Madsen håber, at hans børns skole har til genåbningen. Han er far til Theo og Loui i 2. og 4. klasse på Søren Kanne-skolen.

»Jeg håber, skolerne har brugt tiden på at forberede sig. corona er ikke længere fremmed for os, den har været her i snart to år, så jeg forventer egentlig, at skolen er gearet til at følge retningslinjerne, og at de har lagt en strategi for hvordan.«

Carsten Madsen har det, som mange andre, lidt blandet med, at skolerne åbner, når smittetallet er så højt.

»Jeg er glad på mine drenges vegne over, at de kommer tilbage i skole. Det vil de jo helst. Men jeg frygter, at det bliver en ustabil periode med meget frem og tilbage mellem skole og isolation herhjemme.«

På Thorsager Skole har de endnu ikke været alvorligt ramt af corona, og som retningslinjerne ser ud for denne genåbning, så bliver det ikke uoverskueligt at få en skoledag til at fungere, mener Birgitte Kjærsgaard. Og hun har kun ros til både ansatte og forældre.

»Alle har været så gode og hurtige til at omstille sig hver gang, der er kommet nye krav. Vi passer på hinanden, for der er jo ikke nogen skurk i det her.«

Kommunerne er arbejdsgivere og har et ansvar for at sikre, at lærere og pædagoger kan gå trygt og sikkert på arbejde.

Lisbeth Bøwes, formand i Djurs Lærerforening


Vaccination må der til

I Syd- og Norddjurs er 80 procent af alle borgere færdigvaccinerede, men tallet er anderledes, hvis man kigger på skolebørnene. Her er der på landsplan for årgang 2010-2016, altså de børn, som går i 0.-5- klasse 42 procent som har fået første stik, mens kun 7,4 procent er færdigvaccinerede. For de ældre børn født mellem 2006-2009 har tre ud af fire elever fået begge stik.

Ifølge Per Viggo Larsen, chef for Børn og Læring i Syddjurs kommune, er det alligevel det helt rigtige at få børnene tilbage i skolen. Han understreger, at børnene under første nedlukning mistede trivsel uden den velkendte skoledag med deres kammerater.

»Vi bakker også op om myndighedernes anbefaling om at lade sig vaccinere. Det skyldes både hensynet til den enkelte, men også til familien, kammerater og de ansatte på vores skoler.«

Netop hensynet til de ansatte synes dog at være overset, hvis man spørger dem selv. Både lærerenes og pædagogernes fagforeninger har de seneste dage i medierne efterlyst flere retningslinjer og en anerkendelse af, at lærere og pædagoger lige nu står forrest i smittekæden.

Lærere er også frontpersonale

Lærere og pædagoger var før jul, ifølge Statens Serum Institut, den faggruppe i Danmark, som havde det højeste antal smittede, også højere end eksempelvis sygehuspersonalet. Formand for lærerforeningen på Djursland, Lisbeth Bøwes, efterlyser, at kommunerne tager mere ansvar for deres ansatte.

»Der tales meget om vigtigheden af, at eleverne kommer i skole. Både af hensyn til dem, men også af hensyn til det erhvervsliv, deres forældre og familier er en del af. De synspunkter forstår jeg særdeles godt. Men jeg synes nogle gange debatten glemmer, at kommunerne jo også er arbejdsgivere og har et ansvar for at sikre, at lærere og pædagoger kan gå trygt og sikkert på arbejde for at løse denne vigtige samfundsopgave.«

Også på Thorsager Skole mærker Birgitte Kjærsgaard en vis utryghed, som ikke tidligere har været der i samme grad. Hun mener ikke, at lærere og pædagoger bliver anerkendt som frontpersonale, selvom de jo er det.

»Ængsteligheden blandt mit personale er der med god grund, og vi tager den alvorligt. Alt i alt oplever jeg dog, at stemningen er, at vi har en vigtig opgave, vi skal have løst, for det er i sidste ende bedst for børnene at komme af sted. Alternativet er værre.«

Hov, det her indhold benytter cookies

På denne plads ville vi rigtig gerne have vist dig indholdet, men det kan vi desværre ikke, da du har fravalgt cookies. Vil du se indholdet skal du acceptere Marketing og Statistik, det gør du her: opdater dit samtykke.

Hov, det her indhold benytter cookies

På denne plads ville vi rigtig gerne have vist dig indholdet, men det kan vi desværre ikke, da du har fravalgt cookies. Vil du se indholdet skal du acceptere Marketing og Statistik, det gør du her: opdater dit samtykke.


Læs også

Annoncørbetalt indhold

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læstelisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.