Kan vi være dette syn bekendt spørger Lise Bertelsen.

Kan vi være dette syn bekendt spørger Lise Bertelsen. Foto: Søren Andersen

Debat: Vi skal passe på vores by

Af
Lise Bertelsen

Østeralle 5A, Grenaa

DEBAT Hver søndag formiddag er vi op til 25 ældre, som går en tur i byen i Grenaa. Det bliver næsten altid til cirka 6000 skridt - lig med tre kilometer. Nogle med stave og rollator.

Vi hygger os og glæder os over naturen, snakker lidt, og er der er ren bænk, så hviler vi et øjeblik. Men netop forleden dag valgte vi en forkert rute. Vi gik igennem Åbyen for at ende ved Posthaven med alle de flotte roser.

Så er vi fremme ved det, som skuffede og forargede os alle. Vi kunne dårligt komme igennem tunnelen fra Åbyen på grund af ukrudt og affald.

Der afholdes mange ting i vores by, men et nyt sted som dette skulle jo gerne være et seværdigt sted. Vi lever måske på overtid, og er vokset op i en verden, hvor al ting ikke var en selvfølge. Håber dog på, at nogen vil passe på vores by.

Publiceret 25 July 2019 14:57