Boligsalg:
Syddjurs afveg fra positiv tendens
Nedgang for Syddjurs, optur for Norddjurs i tredje kvartal 2014
I Syddjurs Kommune blev der i tredje kvartal 2014 solgt 57 parcelhuse svarende til et fald på 10 procent i forhold til året før.
Også i Norddjurs Kommune blev der solgt 57 parcelhuse i tredje kvartal 2014, men her var der til gengæld tale om en fremgang på 33 procent.
"Der er stadig store lokale forskelle på, hvor godt det går med boligsalget, og aktiviteten er generelt større i og omkring de store byer. Her i Syddjurs Kommune håber vi derfor, at 2015 bliver et bedre år," siger ejendomsmægler Lars Blach, Danbolig Ebeltoft.
Ellers fremgang generelt
De seneste tal fra Realkreditrådet viser, at der sammenlignet med året før har været en solid fremgang i boligsalget på landsplan.
Den positive udvikling i boligsalget ses også i Østjylland, hvor der i tredje kvartal 2014 er solgt 3 procent flere parcelhuse i forhold til samme kvartal året før.
"Boligmarkedet er på rette vej efter nogle år med lav aktivitet. Det er godt nyt, fordi handelsaktiviteten er en vigtig forudsætning for, at boligpriserne kan stige," siger Lars Blach.
Den lave rente
På landsplan blev der solgt 10 procent flere parcelhuse og 24 procent flere ejerlejligheder det seneste år. En tendens, der ikke overrasker boligøkonom Lise Nytoft Bergmann fra Nordea Kredit:
"Den væsentligste årsag skal findes i nogle psykologiske faktorer – vi har lagt de dårlige år bag os og har igen lyst til at købe bolig. En anden væsentlig årsag er den lave rente, som betyder, at vi kan få en del mere bolig for pengene."
Stigende boligpriser
Også boligpriserne er i vækst mange steder i landet.
"Vi har en forventning om, at huspriserne på landsplan vil stige med tre procent i 2015. Vi er mest optimistiske i og omkring de større byer, men knap så optimistiske for boliger langt fra alfarvej. Med hensyn til antallet af handler har vi en forventning om, at den støt stigende tendens, vi så i 2014, vil fortsætte i det nye år," siger Lise Nytoft Bergmann.
Boligsalget i landsdel Østjylland
Tallene viser antal solgte parcel- og rækkehuse i landsdel Østjylland i 3. kvartal 2014. Tallene i parentes viser den procentvise udvikling siden 3. kvartal 2013.
-
Favrskov: 95 (2%)
-
Hedensted: 77 (-9%)
-
Horsens: 124 (-5%)
-
Norddjurs: 57 (33%)
-
Odder: 35 (-3%)
-
Randers: 111 (-12%)
-
Samsø: 14 (27%)
-
Silkeborg: 145 (14%)
-
Skanderborg: 91 (7%)
-
Syddjurs: 57 (-10%)
-
Aarhus: 372 (8%)
- Kilde: Realkreditrådet
Publiceret 18 January 2015 16:32