Konfirmationer 2014 i Norddjurs

Sstår forårets unge klar i kirken til at bekræfte deres kristne tro

Lokalavisen bringer her navnet på årets konfirmander, som er blevet tilsendt af områdets sognekontorer og præster.

Søndag 4. maj

Elever fra kattegatskolen i Grenaa Kirke klokken 9 ved sognepræst Kenneth Sørensen:
1. Steven Kjær Skjold Andersen, Øverstræde 1B
2. Mads Kildal Christensen, Møgelbjerg 69
3. Thomas Lykke Lund Davidsen, Grønnegade 22
4. Marcus Korup Busk Hoffmann, Havnevej 221
5. Magnus Mortensen, Åstrupkrogen 2, Åstrup
6. Ruben Mortensen, Astrupkrogen 2, Åstrup
7. Sebastian Elgaard Nielsen, Åstrup Bygade 57
8. Victor Birkmose Nielsen, Åstrupskrænten 33
9. Deniel Trinidad, Ålunden 45
10. Line Kamille Fiil Andersen, Engdraget 22
11. Sarah Sofie Bjerre, Hyrdevej 14
12. Kathrine Hamborg Jensen, Sandbakkevej 5
13. Maiken Jensen, Sølystvej 1
14. Stine Bang Kruse, Ymersvej 20
15. Sandra Toft Meineche, Allelevvej 22, Allelev
16. Annica Parmo Pallesen, Fladstrupvej 43, Lyngby
17. Nanna Blok Spliid, Rosengade 4
18. Jessica Haugaard Udengaaard, Hammelevvej 45, Hammelev
19. Emma Østergaard, Cikorievej 16

Elever fra Vestre Skole i Grenaa Kirke klokken 11 ved sognepræst Kenneth Sørensen:
20. Rasmus Kirkelund Greve, Rosenvang 2
21. Oliver Mandrup Johansen, Torvet 6, 3 tv
22. Rasmus Nybo Moll Kjær, Vintergækvej 1
23.Jeppe Emil Ladefoged, Tjørnebakken 1
24. Alexander Møgelvang Nielsen, Følfodsvej 3
25. Lucas Benjamin Aagaard Nielsen, Rørmosevej 3
26. Tobias Bregendahl Nielsen, Åparken 55
27. Claes Glerup Pej, Skovbrynet 38
28. Andreas Stoffer, Ågade 10
29. Nicklas Møller Sørensen, Gyvelbakken 3
30. Søren Sørensen, Åstrupvej 14
31. Sofie Bang Andersen, Rosenvang 7
32. Julie Hesselø, Møgelbjerg 39
33. Julie Holm Hjarsen, Forsythiavej 34
34 Emma Jarsmer, Bakkehegnet 47
35. Clara Holm Laursen, Krokusvej 13
36. Line Holst Nielsen, Sandbakkevej 35
37. Emma Sofie Oettel, Anemonevej 5
38. Malene Rørdam Poulsen, Rådmandsvej 7
39. Louise Julia Grænse Sørensen, Æblerosevej 32
40. Emma Lykke Maj Thomsen, Rådmandsvej 29

Telegrammer til konfirmanderne kan afleveres i våbenhuset fra klokken 8. Det vil lette fordelingen, hvis telegrammerne forsynes med numre svarende til ovenstående lister.


Øster Alling Kirke kl 9.30 ved sognepræst Hanne Louise Eyermann
Emily Lærke Bridal Hansen, Skovlundsvej 6
Caroline Krog Jürgensen, Skovsmindevej 25
Benjamin Asak Korgaard, Skovlundsvej 1
Frederikke Ebdrup Kristensen, Juelsgårdsvej 5
Maja Marcher Petersen, Bjergeshøjvej 6
Peter Thuesen, Allingkærvej 1

Fausing Kirke kl 9.30 ved sognepræst Ulla Pedersen:
Mathias Juul Andersen, Østervangsvej 16
Morten Bach Jensen, Vestergade 24

Auning Kirke kl 11 ved sognepræst Hanne Louise Eyermann:
Mads Christoffer B Christensen, Østervangs Alle 45
Simon Damgaard, Østervangs Alle 62
Mikkel Mike Feldbæk, Møllevænget 6
Agnethe Vitting Hougaard, Kløvervangen 5
Mathias John Nørreskov Jensen, Reimersvej 5
Nanna Sofie Møller Jensen, Moselunden 63
Anders Knorborg Kirial, Gjesingvej 9
Julie Tromholt Kirk, Trekronervej 1
Karina Kvist Pedersen, Mosevej 3
Julie Marie Kjær Silberg, Potetevej 7
Julie Marie Thams, Rolighedsvej 3

Øster Alling Kirke kl 11 ved sognepræst Ulla Pedersen:
Jakob Skorstengaard Jensen, Århusvej 44
Julie Fruergaard Johansen, Engdraget 1
Freya Løgstrup Lund, Smedevej 4
Malthe Konggaard Nørgaard, Moselunden 12

Søndag 11. maj

Auning Kirke kl 9.30 ved sognepræst Ulla Pedersen:
Marcus Søegaard Andersen, Allingvej 4
Oliver Lykke Birkmann, Centervej 15, 1.th.
Cecilie Victoria Overdahl Enevoldsen, Juelsgade 5
Mads Juul Espensen, Udsigten 9
Sofie Kannegaard Friis, Hovedgaden 88
Laurits Ernst Hølchen, Østervangs Alle 122
Cecilie Wettendorf Jensen, Vestervænget 26
Frederik Skrabak Martinussen, Østervangs Alle 106
Emma Manø Nørgaard, Vestergade 20
Natalia Ljungberg Pedersen, Industrivej 7
Emilia Dorf Petersen, Østervangs Alle 52
Astrid Bering Poulsen, Østervangsvej 13b
Katrine Spogard Rasmussen, Ndr. Fælledvej 38
Nikolaj Krogh Rygaard, Møllevænget 1
Lars Møller Sørensen, Jordrampen 3

Auning Kirke kl 11 ved sognepræst Ulla Pedersen:
Simon Rohde Andersen, Østervangs Alle 98
Freja Blankholm, Østervangs Alle 69
Maja Myrup Frederiksen, Klibovænget 42
Jonathan Braüner Henriksen, Ringvej 18, 1
Sebastian Bang Jensen, Moselunden 26
Helena Birch Maravelakis, Præstevænget 2
Tobias Mikkelsen, Reimersvej 94
Frederik Juhl Nielsen, Rolighedsvej 8A
Victoria Dam Nielsen, Møllersmindevej 3
Laura Palmqvist, Egernvej 8
Sandra Ingemann Priergård-Petersen, Gjesingvej 11
David Elias Rothausen, Enighedsvej 16
Jacob Rønstrup, Auningvej 5
Pernille Kühn Simonsen, Hovedvejen 123
Fie Kristine Sørensen, Potetevej 1

Publiceret 01 May 2014 14:00