Rougsø FF satser på, at klubbens talentfulde fodboldpiger om et par år udgør rygraden på et dameseniorhold i fodboldsamarbejdet.

Rougsø FF satser på, at klubbens talentfulde fodboldpiger om et par år udgør rygraden på et dameseniorhold i fodboldsamarbejdet.

Rougsø FF satser på damefodbolden

Damefodbolden har stolte traditioner i Ørsted og omegn, og i Rougsø FF gøres der nu en målrettet indsats for at få samlet et dameseniorholdi løbet af de næste år.

Af
Af Lars Norman Thomsen

Siden damefodbolden gjorde sit indtog på scenen i de tidlige 70'ere har Ørsted IF hørt til de klubber, der altid har gjort en indsats for spindesiden. I en række år har klubben i Norddjurs været uden en dameseniorafdeling, medens der har været fin grøde i de yngre årgange.

Det skal der laves om på nu, og derfor har fodboldsamarbejdet Rougsø FF, klubberne Ørsted IF og Holbæk IF, benyttet vinterpausen til at få oprettet et decideret dameudvalg, der har som målsætning at kunne etablere et seniorhold, når de talentfulde piger på fodboldsamarbejdets nuværende U17 og U15 bliver seniorer.

Rene Skaarup har påtaget sig opgaven som udvalgsformand, og han er i fuld gang med at håndplukke menige medlemmer til udvalget.

Publiceret 22 January 2010 09:26