John Faxe var

John Faxe var "på" fra første fløjt på sin første træningsdag i Randers FC.

John Faxe som madmutter

Randers FCs nye chef på træningsbanen vil have spillerne til at møde til morgenmad. Det er ikke nok at passere bageren på vej til træning for at købe en bolle og en kakaomælk.

Af
Af Andreas Bo Jensen


For flere af spillerne i Randers FC har netop kosten måske været et større problem end som så:
"Nogle af spillerne i førsteholdstruppen kan jo ikke engang lave mad til dem selv," griner Peter, og fortsætter:
"så nu er det slut med det tørre brød, vi får nemlig både morgenmad og varm middagsmad serveret her på Essex Park - dagligt".
Dette ser Peter som symbol for den professionalisme John Faxe vil tilføre klubben.
"Manden er meget hård og disciplineret - i hvert fald bedømt på de to første dage" forklarer Peter. I kraft af John Faxes erfaringer som træner i både Herfølge, Brøndby IF og spanske Getafe, indgyder han respekt hos spillerne, og ikke mindst hos den unge målmand, der blandt holdkammeraterne blot går under navnet "Friis".

Randers FC spillerne var forårskåde på den første træningsdag - også Peter Friis Jensen, der lige siden har var en purung lilleput i Djurs KMV og IF Midtdjurs altid har taget træningen seriøst.

Randers FC spillerne var forårskåde på den første træningsdag - også Peter Friis Jensen, der lige siden har var en purung lilleput i Djurs KMV og IF Midtdjurs altid har taget træningen seriøst.

Chancerne forbedret

Peter Friis Jensen vurderer desuden, at hans chancer for at rykke op i hierakiet, er blevet bedre med det uventede trænerskifte.
"At vi starter ud med ny kost- og træningsplan, og allerede på førstedagen udsættes for en hård bip-test, er tegn på, at der er ændringer på vej. Faxe ser med nye øjne på sagerne, så hvis jeg starter stærkt, bør mine chancer være forbedrede".
Så ovenpå den søde juletid trækker Kolinddrengen nu i arbejdstøjet. For uden sund mad og drikke, dur Faxes helte ikke.

Peter Friis Jensen og hans gode ven, Luca Imparatore Sørensen, tilbringer en stor del af tiden på Randers FCs anlæg. Peter er med i SAS Ligatruppen, medens Luca er med i U-truppen og fast mand på klubbens hold i 2. division.

Peter Friis Jensen og hans gode ven, Luca Imparatore Sørensen, tilbringer en stor del af tiden på Randers FCs anlæg. Peter er med i SAS Ligatruppen, medens Luca er med i U-truppen og fast mand på klubbens hold i 2. division.

Publiceret 13 January 2009 19:02