»Kom lad os gå kom lad os se. Gennem tusind verdner venter vægtløs kærlighed«

1. april lanceres en helt ny vandrerute på Østjylland: Højskoleruten. Ruten har fokus på fortællinger, sang og refleksion.

Artiklens øverste billede
App’en ”Højskoleruten” kan downloades, der hvor man normalt henter sine apps. Pressefoto

Rønde Højskole, Djurslands Folkehøjskole, Højskolen på Kalø og Den Europæiske Filmhøjskole har det seneste års tid været en del af et samarbejde med 10 andre højskoler i Østjylland om at skabe en vandrerute, som skal gøre højskoletanken mere tilgængelig for alle. 

Det er blevet til Højskoleruten, som er app- og webbaserede vandreruter med indhold og oplevelser for alle, der elsker at vandre i den danske natur og i det danske landskab. 

Undervejs er der små film, ofte med højskolelærere, hvor den vandrende kan lære noget om lokale landemærker, få ideer til refleksion og måske endda synge en sang. Pressefoto
Højskoleruten består dels af lokale ”sløjferuter”, som starter og slutter ved hver højskole – men også af lange ruter fra højskole til højskole. Pressefoto

Bertel Haarder taler

Højskoleruten består dels af lokale ”sløjferuter”, som starter og slutter ved hver højskole – men også af lange ruter fra højskole til højskole. Undervejs er der små film, ofte med højskolelærere, hvor den vandrende kan lære noget om lokale landemærker, få ideer til refleksion og måske endda synge en sang. Ruterne kan vandres, løbes og ofte også cykles og leder dig gennem landskabet rundt om og mellem højskolerne. 

Der vil være officiel åbning af Højskoleruten på Idrætshøjskolen i Aarhus 1. april. Åbningen vil blandt andet byde på taler af den tidligere minister Bertel Haarder. 

Lokalt på Djursland fejres åbningen på Rønde Højskole ligeledes 1. april, hvor der vil være live stream af Bertel Haarders tale og efterfølgende afprøvning af vandreruten i grupper. 

Man kan læse mere på https://hojskoleruten.dk – og app’en ”Højskoleruten” kan downloades, der hvor man normalt henter sine apps. 

I løbet af marts måned vil højskolerne på Djursland meget gerne høre fra frivillige, som er interesserede i at teste ruterne og app’en – man kan kontakte Anne på filmhøjskolen på anne.nordenhof@europeanfilmcollege.com. 


Vil du hver dag modtage de væsentligste nyheder fra Syddjurs direkte i din indbakke? Tilmeld dig gratis Adresseavisens nyhedsbrev - klik her, indtast din mailadresse, find Syddjurs på listen og tryk tilmeld.
d


gs

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.