Ekstrashow med Pelle

Pavillonen åbner 9. marts dørene til en ekstra omgang med Trine Gadeberg og hendes populære satirefigur “Pelle”.

Artiklens øverste billede
Alle rollerne spilles af Trine Gadeberg, og vennerne, der kommer forbi, er blandt andet den 81-årige enke Emma Poulsen, der har en glubende appetit på hankøn, samt Pelles manager Svolle, som har sit hyr med at holde styr på den fem og en halv-årige. Pressefoto

’Verden ifølge Pelle’ er 9. marts kl. 20 på programmet i Kulturhuset Pavillonen i Grenaa.

Trine Gadebergs populære satirefigur, “Pelle”, har over ni millioner visninger på Facebook og YouTube og har medvirket i en række optrædener hos de danske revyer.

I oktober 2022 var der premiere på figurens allerførste one-child comedyshow med titlen ’Verden ifølge Pelle’, der også inviterer andre af Trine Gadebergs velkendte karakterer med på scenen. Med mere end 20.000 solgte billetter og 35 shows med fyldte sale i efteråret er den succesfulde turné forlænget med 15 ekstra shows her i foråret, og altså også med en ekstra forestilling i Pavillonen.

Stolt Trine

Publikum er vilde med Trine Gadeberg og den ”fem og en halv-år gamle” Pelle, når harsk samfundskritik og satire strømmer igennem videoerne på YouTube - og hele efteråret har den ukronede revydronning for første gang haft “Pelle” med under armen på landevejen og rejst Danmark rundt med sit one-child comedyshow, Verden ifølge Pelle.

Trine Gadeberg fortæller i en pressemeddelelse:

»Det har været helt fantastisk at opleve, hvor varmt publikum har taget imod ’Verden ifølge Pelle’, som er mit første one-child comedyshow, hvor Pelle har hovedrollen. Han har naturligvis taget sine gode venner med på scenen, og gæsterne i salen har dermed fået både garvede revy-kendinge og nye personligheder at se. Jeg er meget beæret og stolt af, at vi får mulighed for at tilføje hele 15 shows til en i forvejen lang turné.«


Vil du hver dag modtage de væsentligste nyheder fra Norddjurs direkte i din indbakke? Tilmeld dig gratis Lokalavisen Norddjurs' nyhedsbrev - klik her, indtast din mailadresse, find Norddjurs på listen og tryk tilmeld.
d

gs

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.