Stegger og Bjerregaard - hjælp med til at stoppe den ødelæggende omkategorisering af landejendomme
Åbent brev til borgmestre på Djursland - Stop omkategorisering af små landejendomme.
Kære Kasper Bjerregaard og Michael Stegger Jensen
Tirsdag 18. april skrev undertegnede til Borgmester og kommunalbestyrelsen i Norddjurs kommune og spurgte om følgende;
Hvor mange ejendomme drejer det sig om i Norddjurs kommune som bliver dyrere pga. omkategoriseringer af landejendomme?
Hvilke konsekvenser kan det få for vores kommune i forhold til bosætning, vild natur og målsætningerne i klimahandleplanen og biodiversitetspolitiken at en lang række ejendomme skal betale væsentligt mere i grundskyld pga. omkategoriseringer af landejendomme?
Jævnfør “Landdistrikter: Folketinget bør trække i politisk nødbremse på ejendomsvurderinger”
Siden har 10 borgmestre på Fyn skrevet et 2 sider langt brev til skatteminister Jeppe Buus (S) og minister for landdistrikter Louise Schack Elholm (V) med en indtrængende opfordring til at ændre den omkategorisering af små landbrugsejendomme, der betyder, at jorden skal beskattes på samme måde som havejord i en by.
I brevet til ministrene peger borgmestrene på en øget risiko for forfald på landet.
”Vi vil kraftigt appellere til, at der lægges en ny linje, der skåner ejerne af de små ejendomme på landet for de eksorbitante skattestigninger, som kan have ødelæggende konsekvenser for bosætningen i landdistrikterne,” skriver borgmestrene.”
Jeg vil hermed opfordre jer som vores to djurslandske borgmestre om at gå sammen om et lignende brev til de to ministre, så vi kan få ændret denne ødelæggende omkategorisering af landejendomme som kan få fatale konsekvenser for Djursland.