‘Grøn’ Museumsdirektør med fokus på nuet

Direktør Anne Bjerrekær ved Det Grønne Museum fylder 60 år 24. september. Men hun har ikke rigtig tid til at dvæle ved dagen, for fremtiden er simpelthen for spændende på museet i denne tid.

Artiklens øverste billede
Anne Bjerrekræ, direktør ved Det Grønne Museum, har rundet de 60 år. Pressefoto

Efter 20 år som direktør for henholdsvis Horsens Museum, Museum Horsens (sammenlægningen af Horsens Museum og Horsens Kunstmuseum) og Det Grønne Museum, så er Anne Bjerrekær på ingen måde grøn som direktør. Men alligevel har hun ingen problemer med at betegne sig selv som en grøn direktør, da hun brænder for både den grønne omstilling og Det Grønne Museum.

»Jeg ved godt, at det kan lyde som en kliché, men tiden går så hurtigt lige nu, at det kom helt bag på mig, at jeg pludselig står med en rund fødselsdag lige rundt om hjørnet«, fortæller en smilende direktør Anne Bjerrekær.

Direktøren

I øjeblikket har arbejdet taget et stort indhug i privatlivet, for på Det Grønne Museum fylder den kommende udstilling rigtig meget, selvom den først forventes at stå færdig i 2024.

Med Anne i spidsen har museet samlet 18 millioner sammen til den nye udstilling, der skal vise sammenhængen mellem museets fire fokusområder – jagten, skoven, landbruget og maden igennem de sidste 70 år. Og netop de år er vigtige for at forstå, hvor vi er i dag – midt i store udfordringer omkring biodiversitet, klima og fødevaresikkerhed.

»Vi er færdige med at rejse penge til den nye udstilling. Og nu er vi ved at blive helt præcise på, hvordan den skal bygges op, inden vi sender udstillingen i udbud«, fortæller direktør Anne Bjerrekær.

Heldigvis er både hun selv, men også hendes medarbejdere, vant til udstillingsarbejde. For inden for de sidste par år har museet lanceret to andre udstillinger; henholdsvis ’Guldkorn med fokus på planteforædling’, og ’STORT’, der fortæller om mennesket og skoven.

Museets nye strategi for de næste fire år har overskriften ’Det handler om mennesker’, og netop derfor er medarbejderne og de frivillige også noget af det første, Anne Bjerrekær tænker på, når hun tænker på arbejdet.

»Det, som gør Det Grønne Museum så specielt for mig som direktør, er menneskene. Både vores dygtige medarbejdere, som løber rundt og knokler for at skabe det bedste museum. Men også de 300 frivillige, som stiller op og bruger en masse timer på at gøre museet levende og give de besøgende en helt unik oplevelse. For med deres store engagement og glæde, så er det ikke kun de besøgende, som oplever et unikt museum. Det gør jeg også som leder,« fortæller en glad direktør, og tilføjer:

»Derfor kører jeg også gladeligt 85 km på arbejde hver dag.«

Slapper af ved vand

Også rent privat fylder det grønne meget for Anne. For engagementet i den bæredygtige omstilling, og glæden ved naturen og måske især (køkken)havens mange historiske planter betyder også meget for privatpersonen Anne Bjerrekær.

»Jeg er ikke jæger med gevær eller bue, men privat bor jeg på en gård på landet midt i naturen, og jeg nyder at gå på jagt efter de helt specielle fotomotiver. Præcis som jeg elsker at følge med i årets gang i naboskoven og på vores marker, når forpagterens store maskiner høster eller pløjer.«

Også gårdens 20.000 m2 store have, der rummer mange grøntsager, bær og frugter skaber glæde, når der skal findes ro og laves mad derhjemme efter en travl arbejdsdag.

»Jeg nyder havearbejde og at være udendørs, så på den måde er der virkelig sammenhæng imellem min arbejdsdag og mit privatliv,« fortæller Anne Bjerrekær.

Men på hjemmefronten fylder farven blå også meget, og det er nok netop den farve, som er blevet privatpersonen Anne Bjerrekærs oase i en travl hverdag.

»Når jeg virkelig skal slappe af og nyde livet, så er vandet en meget vigtig faktor for mig. VI købte en ældre sejlbåd for nogle år siden, og den er blevet vores helle. Havet og vandet giver ro i sjælen, og på båden er vi sammen, og kan ikke lave ret meget andet end – ja, bare være sammen! Det nyder vi begge.«

Det er tydeligt at mærke, hvordan harmonien og roen stråler ud af Anne Bjerrekær, der har fundet et arbejde, som tilbyder hende en masse spændende muligheder. Men også rammer direkte ind i hendes interesser – ikke bare fagligt, men også personligt.

Fremtiden

Når man er så glad for det, man har lige nu og her, så tænker man ikke så meget over, hvad fremtiden bringer.

»Når man runder et skarpt hjørne, som for eksempel sin 60 års fødselsdag, så er det nok meget naturligt at reflektere over sit liv; og det har jeg da også gjort – lidt,« siger en grinende Anne.

»Men jeg er simpelthen så glad for nuet. Jeg er dybt taknemmelig hver eneste morgen, jeg vågner, for jeg er et helt fantastisk sted i livet. Det gælder selvfølgelig hjemmefronten, men også fordi mine private interesser og min faglige arbejdsmæssige områder falder så godt sammen.«

Selve fødselsdagen bliver fejret på Læsø sammen med den nærmeste familie, herunder blandt andet datteren Signe, der sjovt nok fylder 30 år samme dag.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.