Ubudne gæster kom på natteridt på en gummiged og en traktor

Ejeren af en landejendom ved Rønde blev udsat for grov vold, da han natten til mandag var i konfrontation med to 'gæster' sent ud på natten. De forsøgte på en ret aparte måde at stjæle maskiner fra mandens landejendom.

Artiklens øverste billede

Det hører til sjældenhederne, at man kommer kørende i ly af natten på henholdsvis gummiged og i traktor med det klare formål at stjæle maskiner.

Det skete natten til mandag i Rønde, hvor en boligejer lidt før 04:30 anmeldte, at at to personer havde forsøgt at stjæle maskiner fra hans landejendom. De to personer var ankommet til stedet på netop gummiged og i traktor.

Ifølge ejerens forklaring udviklede det sig til håndgemæng, da han forsøgte at konfrontere de to personer - den ene af de to ukendte gerningsmænd sparkede ham, mens den anden forsøgte at køre ind i ham med gummigeden, fremgår det af døgnrapporten fra Østjyllands Politi

De to ukendte gerningsmænd var kort inden anmeldelsen flygtet fra stedet i gummigeden. 

Østjyllands Politi efterforsker nu sagen nærmere.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.