16 og 11 års fængsel i stor narkosag fra Grenaa

Artiklens øverste billede
Grenaa rummer til tider store mængder hård narkotika. Det viser oprulningen af en stor narkosag i retten i Randers. Foto: Ralf Hirschberger/AP/Ritzau Scanpix

Nogle kalder Grenaa for ”den hvide by” - og at byen er i stand til at rumme store mængder hård narkotika, viser en omfattende narkosag, som nu har fundet sin afgørelse ved retten i Randers. Og sagen dokumenterer, at der i Grenaa er et marked for selv narko af den hårde slags.

Det var et tip, der førte politiet på sporet, som i foråret 2022 førte til fundet af flere kilo heroin og kokain i en vaskekælder i Grenaa.

I første omgang blev en 27-årig kvinde anholdt og sigtet for at have opbevaret den store mængde hård narkotika. Og på baggrund af hendes forklaringer, kunne politiet halvanden måned senere anholde en 40-årig mand og også sigte ham for narkokriminalitet. Siden lagde de begge kortene på bordet og erkendte sig skyldig i sigtelserne, som senere førte til tiltale og nu dom.

Begge er dømt

For nu er begge dømt langvarige fængselsstraffe. Den 40-årige Kasper Hedegaard er idømt 16 års fængsel for at besidde store mængder hård narkotika, som blandt andet blev gemt i en vaskekælder. Det er sket ved Retten i Randers, hvor den 40-årige over for en dommer tilstod at have været i besiddelse af 17 kilo kokain samt to kilo heroin, som han havde til hensigt at sælge. Fælden klapper ekstra hårdt, når man som prøveløsladt med en reststraf på tre år for en tidligere narkosag, genoptager samme form for kriminalitet.

Det måtte den 40-årige Kasper Hedegaard sande, da han i sommer blev anholdt og afsløret i at have genoptaget den kriminalitet, som han tidligere var dømt for. Mens han stadig var prøveløsladt, vel at mærke.

Den dømte erkendte at være årsag til, at den yngre kvinde af to omgange i marts og april 2022 modtog fem kilo kokain ved en haveforening i udkanten af Grenaa. Sammen med kvinden gemte den 40-årige senere i april også både kokain og heroin i en vaskekælder centralt i Grenå, mens han også i juni gemte kokain i en lejlighed på en tredje adresse nær havnen i Grenaa.

Penge og narko konfiskeret

Retten i Randers udmålte straffen til 16 års fængsel samt foretog konfiskation af 862.000 kroner fra udbyttet af salget af den hårde narkotika. Den dømte havde en reststraf på tre års fængsel, som er inkluderet i straffen på 16 år. Der blev ved en ransagning af den dømtes bopæl fundet og beslaglagt to kg kokain, der ligeledes blev konfiskeret.

Specialanklager hos NSK, Morten Rasmussen, siger i en pressemeddelelse: »Sagen her viser, at politiet har en stærk indsigt i de kriminelles forsøg på at handle med euforiserende stoffer, og der nu afsagt en meget klar dom, der utvetydigt siger, at samfundet slår hårdt ned på salg af hård narkotika, og det er jeg fuldt tilfreds med.«

Kvinden blev 12. juli i år ved Retten i Randers i en tilståelsessag idømt 11 års fængsel for opbevaring af 15 kilo kokain og 2 kilo heroin. En uge inden dommen faldt, ændrede hun sit tidligere navn, så hun nu kalder sig Helle Jensen.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.