• Artikelarkiv
  • Nyhedsbrev
  • RSS
  • Mobil
  • Tip os
  • Udebliver avisen
  • Kontakt/Info 
    • Kontaktoplysninger
    • Annoncer Print
    • Annoncer Net
    • Udebliver avisen
    • Prislister
  • TV program
Vælg nyheder fra
  • dit lokalområde 
      Jylland
    • Ebeltoft
    • Esbjerg
    • Favrskov
    • Fredericia
    • Grenaa
    • Haderslev
    • Hinnerup
    • Kalø Vig
    • Kolding
    • Norddjurs
    • Randers
    • Skanderborg
    • Syddjurs
    • Sønderborg
    • Varde
    • Vejen
    • Vejle
    • Aabenraa
    • Aarhus
    • Sjælland
    • Albertslund
    • Allerød
    • Egedal
    • Fredensborg
    • Frederikssund
    • Furesø
    • Gentofte
    • Greve
    • Helsingør
    • Herlev
    • Hillerød
    • Hornsherred
    • Hvidovre
    • Hørsholm
    • Ishøj
    • Køge
    • Lyngby-Taarbæk
    • Roskilde
    • Rudersdal
    • Solrød
    • Lokalavisen.dk
  • E-paper 
    • Midtuge
    • Weekend
    • Erhvervsavisen Østjylland
I dag
1°
FO2journalisten:  Allingåbro Motorfestival

FO2journalisten: Allingåbro Motorfestival

  • Forside
  • Nyheder 
    • Lokale
    • Regionale
  • Sport
  • 112
  • Kultur 
    • Kulturnyheder
    • Det sker
  • TV
  • Fotos
  • Debat 
    • Læserbreve
    • Skriv læserbrev
  • E-paper 
    • Midtuge
    • Weekend
    • Erhvervsavisen Østjylland
  • Konkurrencer
  • A-Å 
  • Nyheder
  • Lokale
  • Regionale
  • Sport
  • 112
  • Kultur
  • Kulturnyheder
  • Det sker
  • TV
  • Fotos
  • Debat
  • Læserbreve
  • Skriv læserbrev
  • E-paper
  • Midtuge
  • Weekend
  • Erhvervsavisen Østjylland
  • Bil
  • Bolig
  • Nyhedsbrev
  • RSS
  • Mobil
  • Artikelarkiv
  • Konkurrencer
  • TV program
  • Kontakt/Info
  • Kontaktoplysninger
  • Annoncer print
  • Annoncer online
  • Udebliver avisen
  • Prislister mm.
  • Annoncer
  • Ugens annoncer
  • Tast-selv annoncer
  • Guide
  • Send os et tip
  • Om Cookie
  •  
  • Lokale sites
  • Sjælland
  • Albertslund
  • Allerød
  • Egedal
  • Fredensborg
  • Frederikssund
  • Furesø
  • Gentofte
  • Greve
  • Helsingør
  • Herlev
  • Hillerød
  • Hornsherred
  • Hvidovre
  • Hørsholm
  • Ishøj
  • Køge
  • Lyngby-Taarbæk
  • Roskilde
  • Rudersdal
  • Solrød
  •  
  • Jylland
  • Ebeltoft
  • Esbjerg
  • Favrskov
  • Fredericia
  • Grenaa
  • Haderslev
  • Hinnerup
  • Kalø Vig
  • Kolding
  • Norddjurs
  • Randers
  • Skanderborg
  • Syddjurs
  • Sønderborg
  • Varde
  • Vejen
  • Vejle
  • Aabenraa
  • Aarhus
  •  
  • Lokalavisen.dk
Bil Bolig Guide
Tast-selv annoncer  
Ugens annoncer  
Fik du læst
Randers FC på Auning Stadion Stadion:  Bo’ morn siger Bo' aften

Randers FC på Auning Stadion Stadion: Bo’ morn siger Bo' aften

Landbrugsmesse: Traktortræk med “Den sorte slæde”

Landbrugsmesse: Traktortræk med “Den sorte slæde”

Landbrugsmesse: Racefjerkræ pudser fjerene

Landbrugsmesse: Racefjerkræ pudser fjerene

Rasmus Grønberg Hansen ved en skillevej

Rasmus Grønberg Hansen ved en skillevej

Kirstine Bille
Kirstine Bille

Debat: Kom maj du søde milde...

Vi gengiver her på bagkant to lokale politikeres 1. majtaler på bagkant, så forskellige meningsmagere får frit slag til at forholde sig til de tre taler:

 Tip en ven    Udskriv    Kommentér   Dela  Del

Kirstine Bille (SF), borgmester i Syddjurs - 1. maj tale i Rønde:

"1. maj og solen skinner.
Jeg har taget min røde kjole på, mine røde sko. Selv min pengepung er rød. Men fordi jeg tror på, at vi røde er en del af verden og opnår de bedste resultater ved at lytte til andre, både borgere og politiske modstandere – og gennem dialog bliver klogere – har jeg taget en bluse over i alle regnbuens farver.
Efter 10 år i opposition er det nu os, de røde og nogen halvrøde, der sidder i regeringen.
Der er store reformer på dagsordenen – også nogen meget tiltrængte. Men selvfølgelig også nogle, der kan få en og anden til at være en smule bekymret.
Velfærdssamfundet er under pres. Både fordi den borgerlige regering har brugt de sidste 10 på at demontere den offentlige sektor, og fordi der er en anden økonomisk verdensorden end i de første år af dette årtusind.
Det kræver en sikker hånd at forventningsafstemme den økonomiske virkelighed med det, vi som borgere drømmer om.
Den borgerlige regering, som hævdede at ville afskaffe bureaukrati og embedsmandsvælde og smagsdommere formåede at skabe en regeljungle så forrygende stor i sin iver efter at beskrive rettigheder for borgerne. Ret til behandling, som sendte millioner af kroner til det private sygehusvæsen. Og på beskæftigelsesområdet, hvor retten til rettidighed i sagsbehandlingen har kostet uanede spildte kræfter. Og kommunale kroner.
Det har givet de gamle dyder, som vores politiske fløj plejer at hævde om at yde efter evne og nyde efter behov, trange kår.
Den virkelighed har vi stået midt i i Syddjurs Kommune i nogle år. Vi har beskrevet kvalitetsstandarder, så borgerne lettere kunne se og gennemskue, hvad man kunne forvente. Vi har beskrevet, hvad der kunne lade sig gøre inden for de givne økonomiske rammer og indrettet kommunens driftsbudget efter det.
Det har skabt innovation og kreativitet, som igen har givet nye måder at se på opgaverne og nye løsninger. Flere medarbejdere er involveret i deres egen hverdag og flere har fået indflydelse på eget arbejde.
Disse muligheder for at være herre i eget hus og for at skabe løsninger, der virker for borgerne i vores kommune er blevet indskrænkede under den tidligere regering. Tænk blot på skrivebordsskandalen Udbetaling Danmark. Man har beregnet hvor meget kommunerne kan spare ved at samle forskellige standardudbetalinger i fem store centre, og så trækker man fra 2013 på forhånd pengene ud af de kommunale budgetter. Jeg har ikke talt med en eneste borgmesterkollega, der ikke kommer til at betale mere for at få udført disse opgaver i fremtiden. Langt de fleste kommuner løste den effektivt og billigt.
Og jeg håber meget vi kan få den nye, vores egen, til at standse denne centraliseringskurs. Lad nu være med at løbe efter og lave lovgivning efter enkeltstående tilfælde.
Lige aktuelt er man ved at opfinde nogle centre til kontrol af sociale opholdssteder i manglende tillid til at kommunerne kan løse den opgave.
Det kommunale selvstyre, det nære demokrati er borgernes vej til indflydelse på deres egen hverdag. Så jeg håber inderligt, at regeringen mener det, når de siger, at en af de vigtigste reformer er tillidsreformen. Den tillid, der gør, at når rammerne er skabt for de kommunale opgaver, så tror man også på, at de løses.
Kommunerne løser opgaverne forskelligt. Politikerne er valgt til at være forskellige og prioritere forskelligt. Men i dialog med egne borgere og egne fagfolk. Sådan ønsker vi, det skal være. Det er klart, at så er der også et ansvar at leve op til. Vi må ikke svigte vores myndighedsopgaver, og vi må ikke springe over, hvor gærdet er lavest.
Vi har nu chancen for sammen med vores regering at rette op på de værste skader. Vi skal være aktive i at fortælle dem om den kommunale hverdag. Vi skal have tillid til, at de sammen med os vil skabe et bedre Danmark. Et Danmark, hvor det ikke er dem og os. Blok 1 og blok 2. Eller sæt bare farver på. Hold a og hold b. Et Danmark, hvor den skandinaviske velfærdsmodel med høj grad af lighed og lige muligheder har skabt stærke og  modstandsdygtige samfund, der også holder, når den økonomiske krise kradser.
I sådan et Danmark bidrager alle med det, de kan. Vi giver alle sammen et ekstra nap. Vi gør det for hinanden, for at holde hånden under dem, der ikke kan så meget, for fællesskabet og for at være i stand til at fremtidssikre vores lillebitte land. Vi har store opgaver med hensyn til vores allesammens miljø. Vi har store opgaver for at sikre os noget at leve af. Ressourcerne er ikke uendelige, og det må vi indstille os på. I verden, i Europa, i Danmark og i Syddjurs Kommune.
Mit budskab til regeringen er, at i kommunerne er vi klar til opgaven. Vi ved godt, at det kræver, at vi tager ansvar. Lad os gøre det sammen.
God 1. maj."

Leif Lahn Jensen (S) - MF - valgt i Djurskredsen - Anlæget i Grenaa:

"Jeg vil godt starte med at sige, vi har fået en ny regering, vi har fået en ny dagsorden, vi har fået en socialdemokratisk regering.
Jeg vil så også sige, det var så sandelig også på tide.
Vi vil igen have styr på vores land, vi vil have styr på økonomien, vi vil skabe vækst, skabe arbejdspladser, og vi vil igen sikre at mennesker bliver behandlet lige.
Løkke sagde, at der var to streger under facit, men han glemte at sige at der var et stort minus foran resultatet.
Hvad er det vi har oplevet?
Landet, ja hele verdenen er ramt af krisen, og denne krise skal vi alle sammen selvfølgelig bidrage til at komme ud af, Det er jo helt fair og det kan alle da godt forstå.
Men hvem er det der betaler prisen?
Hvis en bankdirektør og andre topchefer, som får kæmpe millionlønninger, kører en bank eller et firma ret dårligt, får de et gyldent håndtryk og kæmpe pensioner.
Hvis en lønmodtager gør hans job lige så dårligt, får han fem tæer bagi, og fjorten dages løn.
7-Elleven vil ikke betale løn til ny ansatte unge, McDonald`s hyre illegalt rengøringspersonale, og borgere i Hellerup eller gentofte, bruger billig polsk arbejdskraft når de skal bygge om derhjemme, fordi de ikke gider betale fuld løn.
Men den almindelige arbejdsmand, som har knoklet hele livet til en langt lavere løn end direktøren, går med til at gå ned i løn, for at give hans bidrag.
Det er ikke fair og det skal stoppes, og socialdemokraterne vil stoppe det.
Derfor forlanger vi en højere skat af de største pensioner, derfor skal multinationale selskaber betale skat og derfor skal rige folk som får løn i aktier også bidrage noget mere.
Mange siger vi forsat har en borgerlig regering, tror i da på at Lars Løkke ville have lavet disse ændringer?
Nej det ville han ikke.
Derfor bliver jeg også meget harm, når Pia Kjærsgaard, angriber LO og alle andre for alle de arbejdspladser, der går tabt til østeuropæiske arbejdere.
For mens hun sad i finansministeriet og drak kaffe, og havde travlt med at lukke grænserne med bomme og meget andet, og mens hun sad og kiggede i sin have i Gentofte, på alle sine naboer som netop bruger østeuropæisk arbejdskraft, ja så gjorde hun ikke en pind.
Hun havde magten i 10 år, og alligevel var hun ligeglad med de 50.000 arbejdspladser som forsvandt fra danske hænder.
Arbejdspladser som vi kunne have brugt nu.
Vi har sat 65 mio. kr. af til en forbedret indsats, for at gå imod snyd og bedrag og for at skaffe de arbejdspladser tilbage. De arbejdsgivere, de private mennesker i Gentofte som er ligeglade med dette store problem og har snydt og bedraget gennem flere år, de kan vente endnu mere fra vores side.
Tror i også på at Lars Løkke ville have lavet disse ændringer?
Nej, det ville han ikke.
Det er 1. Maj, arbejdernes kampdag, en dag hvor vi vil have lov til at sige hvad det er vi ønsker og hvad det er vi tænker.
Venstre, som har udråbt sig selv til et arbejder parti, men som også ifølge målinger har flest arbejdere blandt sine vælgere, vil rent faktisk have denne dag, 1.maj, væk fra kalenderen.
Et arbejderparti, er et parti som vil sikre arbejderne, som vil skabe arbejdspladser, og som vil bruge pengene fornuftigt, på at skabe gode aktiveringer og få folk i gang så hurtigt som  muligt.
Mens Lars Løkke var ved magten, var der en arbejder der blev fyret hvert 5. Minut.
Mens Lars Løkke var ved magten, blev dagpengene, uddannelse og arbejdsmiljøet for lønmodtagerne forringet.
Og mens Lars Løkke var ved magten, brugte han 6 mio. kr. om dagen, på meningsløst aktivering og på en grov jagt af de arbejdsløse.
Samtidig med at han gav 5. Mio. kr. hver dag til skatte lettelser til de rigeste.
Vil i kalde dette et moderne arbejderparti?
Nej, det tror jeg ikke i ville.
Et arbejderparti skaber arbejdspladser – Vi har skabt 8.000 nye arbejdspladser i år og 8.000 mere til næste år ved at bygge vindmøller, renovere skoler, børnehaver og almene boliger.
Et arbejderparti sikrer arbejderne - det har vi gjort ved at forlænge dagpengeperioden på et halvt år, samt løbende forbedre arbejdsmiljøet.
Et arbejderparti giver folk gode muligheder for at få et arbejde - det har vi gjort ved at styrke AMU kurserne igen, skaffe flere praktikpladser og begynde at rydde op i det store aktiverings cirkus.
Udannelse til alle, bedre sundhed, og et mere lig samfund er den nye dagsorden.
Vi er i gang, men i kan forvente endnu mere i den kommende tid.
Rigtig god 1. maj."
Publiceret: 05. Maj 2012 11:47
Del på Facebook
Fotoserier
Se flere
Sunshine reggae i sandet

Sunshine reggae i sandet

Prøveoptagelser af Auning Lipdub

Prøveoptagelser af Auning Lipdub

FO2journalisten:  Til Allingåbro Motorfestival

FO2journalisten: Til Allingåbro Motorfestival

Forsiden netop nu
Randers FC på Auning Stadion Stadion:  Bo’ morn siger Bo' aften

Randers FC på Auning Stadion Stadion: Bo’ morn siger Bo' aften

"Rejs jer og byd velkommen til spillerne fra Randers FC…," lyder det til alle Randers FCs...

24-05-13 | Læs hele artiklen
Landbrugsmesse: Traktortræk med “Den sorte slæde”

Landbrugsmesse: Traktortræk med “Den sorte slæde”

Traktortræk er blevet populært, og søndag formiddag 26. maj fra klokken 9-12 bliver der gang i...

24-05-13 | Læs hele artiklen
Debat: Sig nu pænt goddag - også Borgerlisten

Debat: Sig nu pænt goddag - også Borgerlisten

"En ny gruppe asylansøgere flytter ind i Ebeltofts gamle vandrerhjem – og straks er der en...

24-05-13 | Læs hele artiklen
8 DAGE TIL ROSENHOLM FESTIVAL: Gospelkor varmer op

8 DAGE TIL ROSENHOLM FESTIVAL: Gospelkor varmer op

Hornslet Kirke og Korvenner.dk sørger for, at der igen i år er Festivalgospel i Hornslet Kirke. Det sker som optakt til årets Rosenholm Festival 31....

24-05-13 | Læs hele artiklen
Seriefodbold: Vind eller forsvind for Hornslet

Seriefodbold: Vind eller forsvind for Hornslet

"Det er vind eller forsvind i aften," lyder det fra Hornslets spillende cheftræner Thomas Gerberg forud for fredagens hjemmekamp mod Sønderup/Suldrup ...

24-05-13 | Læs hele artiklen
Debat: Åbne grænser, lukkede kasser

Debat: Åbne grænser, lukkede kasser

"Venstre ønsker åbne grænser inden for EU. Det er til gavn for både borgere og ikke mindst erhvervslivet. Schengen-samarbejdet, som betyder, at vi...

24-05-13 | Læs hele artiklen
Landbrugsmesse: Racefjerkræ pudser fjerene

Landbrugsmesse: Racefjerkræ pudser fjerene

Kolind og Omegns Fjerkræklub udstiller med hjælp fra 4H. Der vil kunne ses et lille udvalg af de mange hønseracer, der findes på Djursland og der vil ...

24-05-13 | Læs hele artiklen
Rasmus Grønberg Hansen ved en skillevej

Rasmus Grønberg Hansen ved en skillevej

Hvor Rasmus Grønberg Hansen spiller efter sommerferien er såkaldt godt spørgsmål.Han har kontrakt med Randers FC et år mere, men reelt stoppede et...

23-05-13 | Læs hele artiklen
Lyserød næse - blå politik

Lyserød næse - blå politik

Christian Gleerup, 33, der er vokset op i Mastrup nær Ørum og i dag er bosat kun et stenkast fra Ørum forsamlinghus med kone og to børn, har med sin...

23-05-13 | Læs hele artiklen
Seriefodbold: Grenaa IF kan lægge afgørende fra land

Seriefodbold: Grenaa IF kan lægge afgørende fra land

Grenaa IF er fortsat ubesejret i Jyllandsserien efter syv spillerunder.Fire sejre og tre uafgjorte lyder facit på hidtil for nyoprykkerne. Det rækker ...

23-05-13 | Læs hele artiklen
Debat Norddjurs: Ingen ender uden en midte

Debat Norddjurs: Ingen ender uden en midte

"Jeg hedder Rikke Albæk Jørgensen, 37 år, født og opvokset i Glesborg. Arbejder til daglig som planlægger og sosu-hjælper i hjemmeplejen og bor i...

23-05-13 | Læs hele artiklen
Billedhugger med helt sin egen stil

Billedhugger med helt sin egen stil

Så byder boghandler Niels Trangbæk på en ny spændende præsentation af en kunstner, når Boggalleriet i boghandelen på Hovedgaden fredag inviterer til...

23-05-13 | Læs hele artiklen
RANDERS FC PÅ AUNING STADION: Randers FC stiller i stærkeste

RANDERS FC PÅ AUNING STADION: Randers FC stiller i stærkeste

Randers FCs cheftræner Colin Todd har følt sig nødsaget til at udtage stærkeste hold til fredagens kamp på Auning Stadion mod et udvalgt hold fra...

23-05-13 | Læs hele artiklen
Landbrugsmesse: Direktøren åbner messen

Landbrugsmesse: Direktøren åbner messen

Messens tema i år, "Smagen af Østjylland" falder i tråd med projektet "Østjyllands Spisekammer", som landbrugsmuseet er dybt involveret i....

23-05-13 | Læs hele artiklen
Fjellerup vil rydde Lunøstien

Fjellerup vil rydde Lunøstien

"Så tager vi hul på den allerførste del af de mange projekter, der skal gennemføres i Fjellerup i sommeren 2013. Vi kalder alle mand af hus lørdag 25....

23-05-13 | Læs hele artiklen
TV
Regnen gav oversvømmelser i Østjylland
Regnen gav oversvømmelser i Østjylland
Gudstjeneste med højt til loftet
Gudstjeneste med højt til loftet
Derfor skal du spise fisk i pinsen
Derfor skal du spise fisk i pinsen
Se sensationelt fund fra Harald Blåtands tid
Se sensationelt fund fra Harald Blåtands tid
Nyheder på e-mail
Modtag nyheder på e-mail hver dag
Seneste nyheder
13:12
Randers FC på Auning Stadion Stadion: Bo’ morn siger Bo' aften
11:00
Landbrugsmesse: Traktortræk med “Den sorte slæde”
10:39
Debat: Sig nu pænt goddag - også Borgerlisten
09:14
8 DAGE TIL ROSENHOLM FESTIVAL: Gospelkor varmer op
08:13
Seriefodbold: Vind eller forsvind for Hornslet
07:57
Debat: Åbne grænser, lukkede kasser
07:00
Landbrugsmesse: Racefjerkræ pudser fjerene
19:49
Rasmus Grønberg Hansen ved en skillevej
16:25
Seriefodbold: Grenaa IF kan lægge afgørende fra land
16:14
Debat Norddjurs: Ingen ender uden en midte
E-paper

Midtuge

Weekend

Erhvervsavisen Østjylland

Familiemagasinet

Virksomhedsprofiler

Randers FC Magasinet


loading...
Lokalavisen.dk
Privat sponsor betaler gildet: Kæmpe fest for løbehjuls-entusiaster

Privat sponsor betaler gildet: Kæmpe fest for løbehjuls-entusiaster

Lørdag den 25. maj er en dag, som vil få de fleste løbehjul ...

Kanoner åbner Kulturhavn Kronborg

Lokale læger enige: Klar at droppe samarbejde med regionen

Stjålet hvalp og mor fundet døde: Smidt i havedam

Bilist snuppet med 216 km/t

Taxavognmand konkurs

Bandt, blindede og voldtog 18-årig ved roklub: Fældet af dna

Ugens annoncer
 
Vælg en bestemt kategori - eller
 
se alle ugens annoncer
Facebook

Mest læste

  • Debat Norddjurs: Ingen ender uden en midte
  • Landbrugsmesse: Maskinstation og praktikplads for unge
  • RANDERS FC PÅ AUNING STADION: Randers FC stiller i stærkeste
  • Stolt jæger skød årets buk
  • Landbrugsmesse: Lukkede hingst ind til hoppe og købte så føllet
  • Fjellerup vil rydde Lunøstien
  • Seriefodbold: Grenaa IF kan lægge afgørende fra land
  • Seriefodbold: KPI savner en goalgetter
  • Rasmus Grønberg Hansen ved en skillevej
  • Bo Fisker klar for SF

112

  • Hvem er Danmarks lækreste boksebabe?

Seneste læserbreve

  • Debat: Sig nu pænt goddag - også Borgerlisten
  • Debat: Åbne grænser, lukkede kasser
  • Debat Norddjurs: Ingen ender uden en midte
  • Debat: Ja, det er langt bedre at arbejde
  • Debat: Skolen for livet er døende
  • Debat Syddjurs: De sparede lærerlønninger skal ud på skolerne
  • Debat: Hvad med...?
  • Debat: SFs stædighed sikrer tusindvis af danskere
  • Debat Syddjurs: Roses den, som roses bør?
  • Debat: 2 klip i troværdighedskortet til Michael Aastrup Jensen
TV - Mest sete
Kopivarer kan koste dig dyrt på ferien

Kopivarer kan koste dig dyrt på ...

Mange danskere bliver snydt til at købe kopivarer i form af tøj, sm...

Superfærge er kommet til Danmark: Se den her

Superfærge er kommet til Danmark...

Nu er Danmarks nye superfærge endelig ankommet efter en rejse, der ...

SE VIDEO: Lastbil væltet med tusindvis af æg

SE VIDEO: Lastbil væltet med tus...

Hovedvejen nær Gjerlev mellem Randers og Hadsund flød torsdag efter...


loading...
DET SKER - på Norddjurs og omegn
24-05
Arena, Nordens Største Cirkus - Guldfesten fortsætter
01-06
QuilteQunstnerne Landbrugskulturen - med nål og tråd Kunstudstilling
07-06
Jubilæumsudstilling, Fornæsgruppen fylder 25 år
12-06
De 7 gode vaner - Al udvikling starter indefra: nu !
14-06
Børneteater
I samarbejde med KULTUNAUT.DK
Se flere

loading...

loading...

loading...
Boligmarked
Fritidsbolig
Glesborg
498.000 (0%)
47 kvm. / 2 værelser
Villa
Grenaa
825.000 (0%)
77 kvm. / 3 værelser
Villa
Grenaa
1.498.000 (0%)
134 kvm. / 6 værelser
I samarbejde med boligsiden.dk
Lokalavisen Norddjurs A-Å
ANNONCER
Net |  Print |  Priser
UDEBLIVER AVISEN?
Kontakt os
TIP OS!
Send et tip
  • Nyheder
  • Lokale
  • Regionale
  • Sport
  • 112
  • Kultur
  • Kulturnyheder
  • Det sker
  • TV
  • Fotos
  • Debat
  • Læserbreve
  • Skriv læserbrev
  • E-paper
  • Midtuge
  • Weekend
  • Erhvervsavisen Østjylland
  • Bil
  • Bolig
  • Nyhedsbrev
  • RSS
  • Mobil
  • Artikelarkiv
  • Konkurrencer
  • TV program
  • Kontakt/Info
  • Kontaktoplysninger
  • Annoncer print
  • Annoncer online
  • Udebliver avisen
  • Prislister mm.
  • Annoncer
  • Ugens annoncer
  • Tast-selv annoncer
  • Guide
  • Send os et tip
  • Om Cookie
  •  
  • Lokale sites
  • Sjælland
  • Albertslund
  • Allerød
  • Egedal
  • Fredensborg
  • Frederikssund
  • Furesø
  • Gentofte
  • Greve
  • Helsingør
  • Herlev
  • Hillerød
  • Hornsherred
  • Hvidovre
  • Hørsholm
  • Ishøj
  • Køge
  • Lyngby-Taarbæk
  • Roskilde
  • Rudersdal
  • Solrød
  •  
  • Jylland
  • Ebeltoft
  • Esbjerg
  • Favrskov
  • Fredericia
  • Grenaa
  • Haderslev
  • Hinnerup
  • Kalø Vig
  • Kolding
  • Norddjurs
  • Randers
  • Skanderborg
  • Syddjurs
  • Sønderborg
  • Varde
  • Vejen
  • Vejle
  • Aabenraa
  • Aarhus
  •  
  • Lokalavisen.dk
Lokalavisen Norddjurs
Bredgade 4A
8560 Kolind
Tlf: 8699 4511
Fax: 8732 4700

Startside

Nyhedsbrev

Mobil

Rss feeds

Facebook
en del af lokalavisen.dk